streda 15. júla 2015

Minettin filmový magazín: Kráľ Artuš sa v hrobe obracia

...alebo príbeh o svätom grále trochu divnejší, ale zato sympatickejší.




Ako obvykle začnem svoj filmový magazín trochu skraja – Anastasiou Steelovou. Áno, tou blbkou z Fifty shades, ktorá si narazí dokonalého miliardára, ale ten je na BDSM a ona nie, či prinajmenšom ešte nič také neskúšala atd., však ste o tom miliónkrát počuli. Áno, čítala som tú knihu, a nie, nepáčila sa mi, ale o to nejde. V podstate som chcela hovoriť o Anastasií a BDSM. Vždy, keď ju jej milenec vezme do, no, tej červenej miestnosti so všetkými „hračkami“, zažíva jeden orgazmus za druhým, a tiež taký ten pocit, aký som ja mala po videní tohto filmu. That was sooo weird... But I liked it!

To bolo takééé divné... Ale páčilo sa mi to!
   
   To bolo len také malé intro, teraz už o blbých knihách ani slovo. Výrazom „tento film“ som označila dielo Terryho Giliama Kráľ rybár, ktorý bol inšpirovaný artušovskou legendou o svätom grále v trochu... Ehm, netradičnom ponímaní. Istý hnusný a cynický rozhlasový moderátor menom Jack Lucas (hraný Jeffom Bridgesom) jedného rána urazil istého psychopata, alebo už neviem čo urobil, no v každom prípade na jeho popud tento muž šiel ešte v ten večer do baru a postrieľal niekoľko vážených občanov New Yorku. Keď sa to dozvie, upadne do depresií a príde o prácu. O niekoľko rokov ho vidíme ako skrachovanca pracujúceho vo videopožičovni, ktorý spí s jeho majiteľkou a večne nasáva. Jedného dňa neznesie výčitky svedomia a pokúsi sa spáchať samovraždu, no cestou k najbližšiemu mostu ho prepadne skupinka chuligánov. Zachráni ho bezdomovec Parry, predtým vážený profesor anglickej literatúry, ktorý sa ale potom, čo sa stal svedkom masakry spôsobenej okrem iného aj Jackom, pomiatol a začal žiť na ulici spolu s niekoľkými podobnými nešťastníkmi. Jack sa trochu nedobrovoľne s Parrym spriatelí a dozvie sa o jeho láske k neurotickej a nepríjemnej sekretárke Lydií. Zároveň mu Parry začne tvrdiť, že je tým vyvoleným, ktorý má získať „svätý grál“, (v skutočnosti obyčajnú školskú trofej), z tajomného hradu, (v skutočnosti len dom istého bohatého muža, ktorý si ho dal postaviť v „stredovekom“ štýle). Zmienky o tejto časti artušovskej legendy sa prepletajú celým filmom, rovnako ako Jackov vzťah s majiteľkou videopožičovne Anne, hlbší, než sa na prvý pohľad zdá. A čo si teda o filme myslí Minette?
   Ako som už povedala, film je divný, a to od začiatku po koniec. Najskôr je divný takým bežným spôsobom, akým sociálne drámy bývajú, ale ako prenikáme hlbšie a hlbšie do Parryho sveta, vidíme tam veci, ktoré sú... Jednoducho weird. Okrem „ohnivého rytiera“ nie sú strašidelné a väčšinou ani obzvlášť nepríjemné, ale zanechávajú vo vás pocit, ktorý nemôžete nazvať inak ako anglickou skratkou WTF. Aby bolo jasné, pre úplne uspokojenie, odborne povedané katarziu, ho musíte pozerať až do konca, možno ešte tú poslednú scénu je možné vynechať... Ale to je jedno. V každom prípade je dobré si uvedomiť, že je tu umelecký film, myslený ako metafora, a tak sa naňho treba pozerať. Je to taká tá čudesnosť na úrovni modernej inštalácie, veľmi sugestívna a predsa nie príliš konkrétna, u ktorej viete, že to určite niečo znamená, ale ani zaboha by ste tú myšlienku nevedeli presne pomenovať, iba ak tému, ktorej sa týka. Hlavná myšlienka Kráľa Rybára je o ľudskosti a o tom, ako si ju v každom prípade treba zachovať, a svätý grál je možno symbolom priateľstva, ktoré nám v tom môže pomôcť aj v najťažších časoch... Ale to nemôžem tvrdiť s istotou, pretože ako mnoho dobrých umeleckých diel, aj Kráľ Rybár má mnoho rôznych výkladov. Terry Giliam vytvoril úchvatný film s nezabudnuteľným Robinom Williamsom v úlohe Parryho (chráň vás Boh rozprávať sa o jeho neskoršom osude pri tomto filme, tým všetko len pokazíte), ale moje pocity bezprostredne po jeho skončení som už pomenovala dostatočne výstižne, aby ste to pochopili.
   Mám rada filmy, knihy a všeobecne príbehy o ľudskosti a pomáhaní druhým. Ale hej, je krásne sledovať, ako statočný hrdina zachráni celé Spojené štáty pred teroristom alebo ako si krásna slečna získa lásku ešte krajšieho muža, ale ten druh príbehov, keď jeden človek pomôže druhému, ani nevie ako, sú najlepšie. Okrem toho, aj v Kráľovi Rybárovi nájdeme romantiku aj hrdinskú výpravu, ale je to zvláštna romantika a ešte zvláštnejšia výprava... Ako ostatne všetko v tomto filme. A... Pre koho to vlastne je?

   Poviem vám to takto: ak znesiete to najčudnejšie z hollywoodskej produkcie (napr. Americká krása) a máte dosť guráže na niektoré „pôvabné“ kúsky mimo mainstreamu (napr. Parfum), šialenosť Kráľa Rybára by vám nemala vadiť, dokonca ju budete považovať za zvláštnym spôsobom milú. Ak ste ale typ, ktorého predstava kvalitného filmu je viac klasická (napríklad už recenzovaná Kráľovská aféra), radšej si svoje oči ušetrite pre niečo menej bláznivé. Ale niečo vám poviem – film nie je nudný, a v žiadnom prípade vás nenechá chladnými. Vaša prispievateľka pri ňom plakala aj napriek tomu, že nie je typ, ktorý by sa dal ľahko dojať (a navyše sa končil asi tak o polnoci a vnímala ho tak len na pol plynu), rovno trikrát. Je treba ešte niečo dodať, alebo som vás dostatočne varovala pred rizikami sledovania bláznivých, ale svojim spôsobom nádherných filmov

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára