utorok 28. marca 2017

Minettin filmový magazín: O klasikách, povinnom čítaní a penisoch

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt trainspotting poster

Dnešná recenzia bude o dejá vu. Viete, keď som bol v šiestom alebo siedmom ročníku (možno ôsmom, kto sa stará), naša dobrá pani učiteľka zaradila do povinného čítania knihu Normálny cvok od Petra Holku. Lebo deti, neberte drogy, vo svojich trinástich rokoch ste na to ešte malé. Chľast si môžete kupovať až od osemnástich a herák vás prinúti dať sa na prostitúciu a osprostieť tak, že bude považovať film Marlona Wayansa za dobrý. O maryške už ani nehovoriac, tá je proste the worst, a vôbec, nevideli ste Reefer Madness?! Ak nás ale chceli poučiť o týchto dôležitých veciach, mali nám radšej podstrčiť My deti zo stanice Zoo, pretože z Normálneho cvoka som si odniesla akurát tak depresiu a celkom iné poučenia. "Nedostaňte sa do polepšovne", "s drogami sa má prestať postupne" a asi najdôležitejšie "keď sa kamoš pred vami začne rozplývať nad dobrým telom vašej mamy, kopnite ho do gulí a vyhláste vaše priateľstvo za ukončené, pretože takéto zvrhlé predstavy rozhodne nepotrebujete - vaša feťácka frajírka vám stačí".

Len pred pár rokmi nám zase naša dobrá pani Kotráňová podstrčila do povinného čítania Kto chytá v žite. Že svetová über klasika, wow, to bude určite super deep. Viete čo?! Odkedy som prečítala Kto chytá v žite, mám super deep nálepku "svetová klasika". Obratník raka je svetová klasika (nečítala som to síce, ale moje perverzné srdiečko sa na ňu teší, prvých pár strán, na ktorých sa autor zaoberá okrem iného aj širokov vagínou svojej milenky, vyzerá sľubne). Traja mušketieri sú svetová klasika. Havlíčkova satirická poézia je ak už nie svetová, tak aspoň česká klasika. A viete, čo to v skutočnosti je?! Obratník raka pamäti poeticky založeného prasáka, Křest svatého Vladimíra v podstate poetická verzia Shootyho, a môj názor na Troch mušketierov už poznáte (totiž, jediná dobrá vec, ktorá z toho staromódneho dobrodružného románu kedy vzišla, bola pracovná príležitosť pre Lukea). A Čierna kniha od Pamuka, jeden z najhlbších a najkomplexnejších románov, aké sa mi kedy dostali do rúk, svetová klasika nie je. For reasons and shit. Kto chytá v žite je vlastne hociktorý Saroyanov hrdina zasadený do strednej školy z Pomády, ktorý kecá o tom, kto a ako (a môžete sa staviť, že niekde medzi týmito osobami a dôvodmi sa občas vyskytne "ja, lebo som debil") mu kazí život. A je to super, pretože zasadiť Saroyanovho hrdinu do strednej školy 50.rokov plnej nagélovaných spratkov a snobských pipín (čo už, časy sa veľmi nemenia) proste nemôže byť zlý nápad. Preto som tej knihe dala štyri hviezdičky. Dala by som päť, keby to malo nejaké posolstvo, ale čert to ber. http://www.databazeknih.cz/komentare-knihy/muhibbis-83769/strana-3 Prečítajte si to. Je fajn vedieť, že aj mladosť starej Clintonovej a vlastne všetkých amerických politikov bola rovnako fucked up ako tá vaša.

A dejá vu tu v podstate prichádza vo forme náhleho záblesku hrôzostrašného poznania, že jeden z najoslavovanejších filmov všetkých čias zahŕňa feťákov, mŕtve batoľa, darkfic, že by sa Snowpiercer hanbil, a, najhoršie zo všetkého, vztýčený penis Ewana McGregora. I'm not shitting you.

TRAINSPOTTING

No dobre, poviete si, ale ono majú umelecké filmy iné kritériá ako umelecká literatúra, umelecké filmy môžu byť kľudne aj ešte horšie než si dovolí midcult, hlavne keď rozprávajú o spoločenských problémoch ako je narkománia...

A než sa tu zastavíte a poviete si, že totok nié, ja žiadnu kravinu typu "deti, neberte drogy", neberiem, uvedomte si, že toto nie je moderná Reefer Madness. Nie je to ani My deti zo stanice Zoo a nielen preto, že samozrejme nejde o skutočný príbeh a jediná vec, na ktorej Ewan McGregor kedy ujížděl, bolo čokoľvek brali producenti i herci v Moulin Rouge. Pravdepodobne vílí prach alebo niečo také.

A keď už sa pýtate, áno, pozrite si to. A na zahriatie si dajte Kto chytá v žite, lebo dej je vlastne podobný (t.j. žiadny), len náš pri všetkej svojej inteligencií sprostý hrdina sa narodil v chudobnej štvrti Edinburgu (asi by som sem mala hodiť referenciu na Nialla Fergusona, ale neviem ako) a berie drogy, takže samozrejme shitstorm, ktorou je jeho život, je omnoho horšia.

Našim, ehm, hlavným "hrdinom" je Renton. Ono je to vlastne celkom bystrý chalan a mám pocit, že keby sa snažil, mohol by ísť aj na výšku, ale miesto toho radšej na všetko kašle, snaží sa aplikovať montmartský životný štýl v jednej z najchudobnejších častí Škótska, ale keďže sa tam nedá zohnať absint a vôbec, jediný filozofický smer, s ktorým sa miestni vôbec dokážu stotožniť, je nihilizmus, Renton skončí ako zdrogovaná troska na podpore platiaca za heroín prostredníctvom príležitostnej kriminality. Má štyroch podobne zúfalých kamošov - pasáka Sick Boya, Spuda, jediného člena partie, ktorý bol kedy v kriminále, Tommyho, dobrého chlapca partie (inými slovami, je to síce flákač, ale drogy neberie), a napokon moju obľúbenú postavu Begbieho, ktorému by fúzy a temperament závidel každý stereotypný balkánsky mafia boss. S týmito štyroma magormi sa stane všetko a zároveň nič. Presne ako v Kto chytá v žite - alebo Hlave XXII, ak sa vám nechce čítať. Proste sledujete, ako ubiehajú ich mizerné premárnené životy, a zrazu bam, plot twist. Nechcem spoilerovať, radšej si to pozrite. Aj tak to nikto nepozerá kvôli príbehu.

Nájdu sa magori, ktorí vám budú tvrdiť, že je to komédia. Prvá scéna vám bude hovoriť, že je to komédia. Nenechajte sa obalamutiť, vtip sa tam objaví tak raz za dekádu (hyperbola) a aj tak to raz vyjde, raz nie. Ak si to chcete pozrieť kvôli humoru, dajte si radšej nových Ghostbusters, kde ich majú rovnakú úspešnosť a vyššiu kadenciu. A žiadne fekálie. Ani penis Ewana McGregora (tak pred rokom by mi to spôsobilo vážnu traumu, ale po Snowpiercerovi už prežijem všetko). Ono vám to dôjde veľmi skoro, prinajmenšom v okamihu, keď spolubývajúcej, ktorú sme nikdy nevideli predtým a vlastne ani potom, zomrie malé decko (nespoilerujem, ono to na ďalší vývoj udalostí veľký dopad nemá). Prečo sa to potom vôbec oplatí? No, preto, prečo Kto chytá v žite. Hlavný hrdina je smartass. Jeho pohľad na svet je boží a vy ho zaňho budete chcieť tresnúť po lebeni, nech sa spamätá. Ostatné postavy sú jedinečné. A občas sa dobre zasmejete (fakt len občas). No a kým sa budete učiť na maturu, kladúc si otázky typu "Prečo to ja všetko robím? Aby som nakoniec chodil/a do rovnako nudnej práce s rovnakou nechuťou ako moji rodičia, podriadila sa diktátu spoločnosti and shit, ničiac si život kvôli konformite?", napokon spoznáte, že na ne existuje len jediná skutočná odpoveď. "A čo iné mám akože robiť?! Skončiť ako títo?!"

Lebo to je vlastne dôvod, prečo je Kto chytá v žite súčasťou školských osnov. Núti to všetkých stredoškolákov, ktorí aspoň trochu rozmýšľajú, zvážiť benefity učenia.

Nápad - Ak je hlavnou témou Kto chytá v žite "Saroyanov hrdina sa dostane do školy v Pomáde a samozrejme je smarter than everyone else, ale zase nie až tak", v Trainspottingu je to "chlapec sa narodil v tej istej štvrti Edinburgu čo Niall Ferguson a miesto Adama Smitha čítal Nietcheho, takže logicky teraz berie drogy". Tiež nie zlé.
Scenár - Wow, nevedela som, že Salinger a Holka sú jedna osoba. Teda, nie sú, ale keby boli, napísali by to asi takto.
Výprava - Očakávajte kopec špiny. Samozrejme, je to film o narkomanoch, duh!
Soundtrack - Ale ujde, no... Ja len, že nie som na alt-rock 90.rokov. Mám radšej alt-rock nového milénia.
Herecké výkony a obsadenie - Nikto tu nedostal Oscara, ale zato si tvorcovia zaslúžili BAFTU a London Critics Circle Award for British Actor of the Year. Ako som už povedala pri Snowpiercerovi, Briti spoznajú good shit, keď ho vidia. Pre fanynky Ewana McGregora nevhodné, jeho vizáž v tomto flicku by pre ne bola traumatizujúca.
Celkový dojem - Joseph Heller v modernej dobe a v depresií. V poslednej polhodine sa prejde na slniečku a uvedomí si, že je na svete vlastne nádherne, a tak okolo seba prestane hádzať nevkusné vtipy a ukončí celú tú tragédiu. Pre všetkých fanúšikov dissorted postmoderny, zvyknutých na lúzrov s intelektuálnymi sklonmi ako hlavných hrdinov. Medzi ktorých sa hrdo zaradzujem.

pondelok 27. marca 2017

Nechajte mi

Alebo tiež Minettina poézia sa vracia.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt nathalie rapti gomez

Nechajte mi moju škaredú tvár
Nechajte mi celulitídu a strie
Nechajte mi malé oči a úzke pery
Nechajte mi nepevné prsia
Nechajte mi nudné vlasy a všetky črty
Čo by bolo podľa etikety treba zakryť mejkapom

Nechajte mi moju škaredú tvár
Inú nemám a mať ani nemôžem
Len takú, čo stvorím z tejto
A možnože na svete nie sú také farby
Čo by ma urobili hodnou označenia "krásavica"
Možnože ani tenký pás a vypracovaný zadok
Mi to neumožnia; a možno stojí za to to skúsiť
Čo síce neurobím
No len aby ste vedeli, že môžem
A za svoje krivky i vlny som plne zodpovedná

Nechajte mi moju škaredú tvár
Je to korytnačkin domček, jej pancier
"No a čo že je chudobný? Je môj."
A ja viem, že je biedny
Že by som si doň mala nanosiť viac nábytku
Možno namaľovať steny a vôbec
Nepáči sa mi taký, aký je
Ale za tú námahu mi fasáda nestojí
Veď si vezmite, aký pekný apartmán mal Patrick Bateman...
A Quasimoda, čo býval v podkroví
A Frankensteina v záhradnom domčeku čítajúcom Miltona

"Vnútorná krása" je prázdna fráza
Ospravedlňujúca existenciu Quasimodov a Batemenov
Vo svete, ktorý význam slova "krása"
Prevzal od Grékov
Princov intelektuálnej naivity...

Nechajte mi moju škaredú tvár
Ale krčte nosíkmi nad iným
Večne uplakanými očami
Ironickým úškrnom
Zúrivou červeňou jedovitej nátury
Jedovatej prírody
Alebo hoci aj spôsobom
Ako vraštím obočie zakaždým
Keď so mnou, slečinky, nesúhlasíte
Lebo to je teda nezdvorilejšie
Ako nedostatok líčenia...
...alebo lásky k vlastnej fasáde!

nedeľa 26. marca 2017

Minettin filmový magazín: Nestarnúca prča sa vracia (alebo fandomové poznatky pre druhú sériu)

V tejto hektickej dobe (tesne pred maturou), kedy často pre samý zhon (za dobrými známkami) zabúdame na duchovné hodnoty (spolupatričnosť s fandomom), považujem takmer za svoju povinnosť poskytnúť vám pripomienku všetkého dobrého a krásneho (teda, len jednej dobrej a krásnej veci, čiže Lukeovho krásneho ksichtíku). Dámy a páni, druhá séria dorazila na naše obrazovky a fandom má festival, ktorému sa dĺžkou nevyrovnajú ani fašiangy...

Oh my goodness, Rochefort, keep it together:

THE MUSKETEERS BBC, 2 SÉRIA

Ak ste nevideli tú prvú, tak túto radšej ani nepozerajte. To množstvo WTF vám ten zážitok celkom zničí. Veď už aj pre nás, ktorí máme prvú sériu v malíčku, ich tam bolo dosť.

Začneme od začiatku... Starý Richelieu na začiatku série zomrie, kráľovnej (a Aramisovi, tfuj) sa narodi decko, ktoré, ako všetci vieme, neskôr vyrastie na najpľuhavejšieho kráľa Európy, no to si pod tými metaforickými metrami zlatej fólie nikto nevšimne (hoci na druhej strane, neviem, ako je to v tejto alternatívnej realite, čo ja viem, tak ho môže kľudne v dvanástich rokoch zabiť chrípka a nebude to väčší nezmysel než zvyšok seriálu), a kráľ ani nevie, či má byť šťastný alebo smutný. Potrebuje teda niekoho, kto by mu pomohol sa z týchto pocitov vysomáriť, a ako na zavolanie príde naša stará známa Milada a, nuž, Rochefort. Áno, ja viem, že sme Richelieua, toho francúzskeho Malkovicha, mali radi, no nesmúťme, priatelia, Rochefort ako nový final boss nás rozhodne nesklame. Je to síce úplne iná sorta, no tiež dobrý. Nakoniec, ako fanúšikov čohokoľvek poznám, opakovanie  by prinieslo len frfľačky.

Zvyšok sú spoilery, takže bacha, ak ich nemáte radi, tak nepokračujte.

D'Artagnan (Charlie, Mláďo už ani tak nie) - V tejto sérií podstatne dospeje, ale to len znamená, že podstúpi upgrade z little shit na magnificent asshole. Konštancia ho stále chce (aj keď nemôže) čo osobne nechápem, pretože táto séria efektívne zabila moju chuť za ním páliť. Na druhej strane, má aj dobré stránky. Napríklad jeho guráž sa konečne spojila so štipkou rozumu, čím sa stala použiteľnou, a zjavne aj jeho búrlivý temperament sa trochu upokojil. Jeho character arch pozostáva v prevažnej miere z romance s Konštanciou, v ktorej koniec som každú chvíľu dúfala. Teda, romance, nie Konštancie. Neskôr vysvetlím prečo. BTW, keď už sme pri ňom - prvá epizóda u mňa získava body naviac za Tú scénu, ktorú všetky fanúšičky gifujú a kto by im to vyčítal, že. Ja viem, dlhý pracovný názov, a je mi jasné, že Závidíme Lucy de Foix je praktickejšie. No čo už.

Athos - Pamätáte si, ako som ho raz označila za najzodpovednejšieho zo všetkých štyroch? Ahahaha. Po The Return sa cítim dosť trápne, pretože ako sa ukáže, naozaj existuje aj niečo silnejšie ako jeho pocit povinnosti, a to pocit neskonalého odporu k aj najmenšej pripomienke faktu, že bol kedysi grófom de la Fére. Jeho character arch pozostáva z prekonávania tohoto odporu, konfrontácie s minulosťou a samozrejme s Miladou. Úprimne, po tejto sérií ho už tak neľúbim. To sa bohužiaľ stalo mnohým mnou predtým obľúbeným postavám. Oh, screw you, Adrian Hodges (hlavný scenárista). A screw you twice, nikdy som nepovažovala Athosa s Miladou za svoj OTP, ale veď sú to manželia, a keď už majú na konci také extrémne shipovateľné momentky, prečo je nutné túto malú, opatrne vyplávajúcu loďku hneď potopiť cannonom (áno, ja viem, starý vtip)?! Hodges zjavne vyznáva podobnú logiku ako Yilmaz Şahin, totiž: pokiaľ ide o manželstvá uzavreté pred začiatkom seriálu (v univerze), je potrebné, aby sa s nimi v cannone zaobchádzalo ako s pavúkom v miestnosti plnej arachnofobikov. Proste kill it with fire, a tým nemyslím práve spaľujúcu vášeň, ktorú by som im priala ja. Drahý Athos, keby bolo po mojom, znovu by si Miladu prijal. (A ona by potom zomrela na chorobu alebo sa zaplietla do nejakej špinavosti a to by ju zničilo... Nakoniec by si skončil s Ninnon de Laroque a štedro podporoval jej salón. Mimochodom, navzdory všetkým mojim nádejám sa tá ženská nevrátila. Damn you, Hodges.)

Aramis - Dajte mi minútku, kým si uhnem z veľkej fľaše Jägermeistera, pretože normálne mám rage triggering rada, ale toto je fakt rana pod pás. Myslím to vážne, what the fuck are you doing. V každom prípade prestaň. Ak neviete, o čo ide, tak vám to vysvetlím najpokojnejšie, ako to dokážem... Novonarodený princ má guvernantku menom Margueritte. Aramis, jeho otec (ospravedlňte ma, ešte stále to neviem naťukať do klávesnice bez toho, aby som pri tom siahla po blváku) naraz pociťuje rodičovské inštinkty, hoci NIČ NETUŠIACI KRÁĽ LOUIS JE PRE CHLAPCA PERFEKTNÝM A VEĽMI MILUJÚCIM TATKOM, a tak čo urobí Aramis, aby uspokojil svoju sebeckú a úplne iracionálnu túžbu byť s plodom svojho hriechu? Vyspí sa s Margueritte a spôsobí jej kopu problémov! Rochefort, kráľov nový najlepší kamarát, sa o tom dozvie a nešťastnú Margueritte kvôli tomu vydiera, pretože jej otec by ju zjavne zabil alebo aspoň strčil do kláštora, keby sa to dozvedel. Popritom sa Aramis pokojne promenáduje pred kráľovnou a flirtuje s ňou, pričom úbohá pobláznená Anča ešte povie, že ich noc nikdy neoľutovala a že to pre ňu nebol len obyčajný skrat! Istá fanúšička na tumblr nazvala Aramisov penis treason stick, tyčka zrady, a myslím, že to je najpresnejší eufemizmus pre mužské genitálie, aký som kedy počula. Napriek všetkým jeho prednostiam som ho, bohužiaľ, musela v tejto sérií zavrhnúť. Oh, how the mighty have fallen. Not exactly in love.

Porthos - Táto séria mi priniesla jeden nesmierne smutný poznatok: totiž že tvorcovia nám jednoducho nedokážu pripomínať jeho vzhľad. Myslím rasu, ale keď si to tak vezmete, ONO JE TO TO ISTÉ. Došlo nám to, je čierny. A pochádza z hroznej štvrte. Ale prečo to musí byť alfa a omega jeho character arch, za ten svet nepochopím. Dobre, je tu ešte vzťah s tatkom Trevilleom, ale ten je tak trochu vlastný aj zvyšku bandy a vôbec, je asi taký hlboký ako Ančina láska k Rochefortovi. Dokonca sa neobťažovali ani prihodiť mu nejakú odfláknutú romancu, aké sa im do druhej série zmestili dve. Keby ste vrátili Blchu alebo Alice v nejakom drobnom cameu, prihodiac ich najlepšie do The Prodigal Father, bola by vás za to potrestala bohyňa scenáristických klišé (málo známa dcéra Kalliopé a smrteľníka menom Roland Emmerich) zoslaním blesku z neba a zahlušením starého Hodgesa?! No, vlastne, ak by si to všetci vysvetlili ako varovanie pre všetkých lamerov a trápičov fanúšikov vrátane Yilmaza Şahina, možno by z toho ešte vzišlo niečo dobré... Ale dosť sadizmu. Zdá sa, že sám Howard Charles proti nálepkovaniu ako "čierneho mušketiera" neprotestoval, za čo sa okamžite stáva mojim najneobľúbenejších zo všetkých hercov seriálu (čím predbehol Tamlu Kari, profesionálnu derpinu). V každom prípade ale nedostatok character developmentu v tejto sérií bol zarmucujúci, o to viac, že ho oveľa viac dostal aj, kuwa, Bonacieux.

Milady de Winter (alias Milada) - Ako sa zdá, už sa nám tu kryštalizuje dôležitá téma môjho rantu: v tejto sérií dostávajú viac character developmentu než titulná štvorka vedľajšie postavy. Bonacieux je len najkrikľavejším príkladom, ale Milada nepochybne najvítanejším. V druhej epizóde (An Odrinary Man) dokáže, že je istým spôsobom bohyňa (Ištar, tipujem, keďže je to presne ten typ osoby, ktorá by nechala svojho manžela v podsvetí, aby sama mohla zdrhnúť, a to aj napriek tomu, že podsvetiu vládne jej vlastná ségra), keďže je omniprezentná a "čírou náhodou" sa objaví práve včas, aby pomohla našej partičke zachrániť kráľa. Veď viete, kam nemôže čert, tam pošle akúkoľvek ženskú, kam nemôže scenárista, tam pošle špeciálne tú, ktorú nemá rád. Jej časť deja je od tej chvíle úplný shitstorm - začne spávať s kráľom of all people (áno, tým kráľom, ktorý bol extrémne prudérny a za svoj život hádam nebol zamilovaný do ženskej, iba do Cinq-Marsa), potom ju Rochefort vyhodí z dvora a nakoniec si ju najme, pretože je debil a neuveduje si, že používať na nelegálne kšefty ľudí, ktorí vás posledných pár mesiacov neznášali viac než armádne zbory Danka nie je práve rozumné. Nakoniec sa ukáže ako Catwoman Mušketierov, keď sa z nej nie raz, ale dvakrát stane hrdinka seriálu a zožne za to asi takú vďaku ako Jednotka samovrahov od Wahlerovej. Lebo je zlá. A zlí nemajú nikdy vyhrať alebo čo. Vieš čo, Hodges, už ma fakt štveš. Oproti Aramisovi bola Milada v tejto sérií svätica, teda aspoň na svoje vlastné pomery. Fakt by som chcela, aby ten magor ostal v kláštore, ale ako ho poznám, tak neostane. Screw him.

Constance Bonacieux (alias Konštancia) - Dievča dostalo kúsoček character developmentu, ale bohužiaľ nie smerom, ktorým by som chcela. Na prekvapenie celého osadenstva sa netýkal len Charlieho, aj keď hlavne Charlieho, ale aj Anče, ktorej pobočníčkou alebo niečím takým sa (kanonicky) stala. Ako sa v prísnej triednej hierarchií vtedajšieho Francúzska dostala z obchodníkovej ženy (bez titulu!) k postu kráľovninej spoločníčky je väčšia záhada ako to, ako sa Ben Kingsley dostal do filmu Uwe Bolla (BloodRayne, keď chceme byť konkrétni). Seriál sa oháňa Charlieho intervenciou, v knihe je to jej osobná krajčírka, s ktorou sa Jej Výsosť skamoší ešte pred tým, než stretne tých štyroch nýmandov, čo dáva omnoho väčší zmysel. Ináč Konštancia sama osebe je stále awesome, ale v kráľovninej prítomnosti sa obe menia na neschopné trdlá, čo znamená, že u Konštancie sa nemožnosť objavuje a u kráľovnej znásobuje. Ináč z feministického hľadiska bola táto séria dosť depresívna, aj keď sa tam objavila JEDNA silná ženská postava, ktorú nebolo treba zachraňovať a nebola ani v podstate zlá. Dobre, bola tu ešte tá čierna dievka, čo sa volala ako tá z Kruhu (čo je, kuwa, židovské meno), ale k feministickej agende sa ešte dostanem. V každom prípade, Konštancia sa mohla rozhodnúť medzi troma nýmandmi: Charliem, Bonacieuxom, z ktorého sa stával čoraz väčší magor, a dokonca Konštanciu udrel (len raz a bol za to právom potrestaný, ako všetci, čo vztiahnu ruku na Mary Sue) a roztomilým dorkom menom doktor Lemay. Že sa najskôr snažila ostať pri manželovi zo spoločenských dôvodov úplne chápem, ale keď už bol preč, na kieho okamžite friendzonovala jedného z mála slušných ľudí v seriáli a šla za tým mladým tupcom?! Každý chlap v seriáli by bol rozumnejšou voľbou, teda možno okrem Rocheforta a maníkov z The Prodigal Father. Ako chápem, že je roztomilý a zachránil ju, ale za to mu dlhuje prachy a nejaké nakopané zadky, nie manželstvo. A potom sa sťažujte, že som povrchná.

Rochefort - Ak ste si mysleli, že Awesome Armand, pardon, Richelieu, bol skvelý záporák, tak ste ešte nič nevideli. Rochefort je v podstate Richelieuova antitéza: kým Awesome Armand sa nehanbí spáchať z času načas niečo zlé, aby štátu pomohol, Rochefort sa nehanbí spáchať z času na čas niečo dobré, aby mu uškodil. A potom pricupital ku kráľovnej ako jej kvázi záchranca, pričom kráľa môže vziať čert. Vyzerá dobre a to je asi jeho jediná kvalita. Napriek tomu to nie je tak celkom lame záporák, pretože má, vole, motiváciu. A to konkrétne Anču. Španieli ho kedysi za niečo zabásli a mučili, kým mu nepreplo, konkrétne do yandere módu. No a aj keď je to v podstate tiež pomerne lamerský motív pre zloducha (Doprdele, ešte Disney ho vyskúšal už pred 21 rokmi u Frolla. Disney, for the love of God.), dobrého yandere si zvyknem vždy užívať, a možno je mi toho hajzľa trochu ľúto. Rochefort je v tomto ohľade dobre vyvážený: na jednej strane dostatočne mešuge, aby ho prijali do Gothamu ako nového záporáka, na druhej strane dostatočne príčetný na to, aby ho neinformované postavy brali vážne, ba dokonca s rešpektom. Myslím to vážne, Louis, čo si s ním offscreen robil, že ho necháš takto so sebou manipulovať?! Počkať, nakoľko je to TEN francúzsky kráľ... Oh, I get it. Tak kráľ je na blondiakov (a čiernovlásky, z mne neznámeho dôvodu). Zabudnite na to, čo som povedala o Milade a Rochefortovi, tí aj tak po posledných dvoch epizódach nemajú šancu. Shipujem ho s Louisom. A Rochefort je uke, lebo klišé sme tu mali už dosť.

Kapitán Treville - Papá je ten typ postavy, respektíve človeka, ktorý je na character development proste príliš starý. Došiel na koniec svojej cesty a s jeho rozťahanými nervami sa už proste nedá nič robiť. Veľmi sa páčilo, ako sa v pozadí seriálu rozvíjal jeho vzťah s Athosom a ako sa ukázalo, že Athos je ten mäkkší a diplomatickejší, keď sa samozrejme nesnaží vysporiadať s vlastnými issues. The Return bola super epizóda. Čo sa Trevillea týka, mám dojem, že ho kráľ v hĺbke duše nemá rád, alebo možno nechce za každú šlamastiku, čo sa zomelie, viniť Rocheforta (veď je to jeho láska, haha), a tak si vždy všetko vyžerie tatko Treville. Keď je kráľov miláčik vyhodený a zabitý (Charliem, pretože on je "vojak, nie kat", okrem prípadov, keď sa mu zabíjať aj chce), Trevillovi sa znova dostane kráľovej priazne, aj keď asi nie toho druhu, ktorým sa vyznačoval jeho vzťah s Rochefortom. Raz darmo, Hugo Speer má do Marca Warrena ďaleko.

Ľudovít XIII. - Hoci neznášam, ako ho zobrazili v seriáli, musím uznať, že s tým, čo pokazili v prvej sérií, urobili v tej druhej, čo mohli. Z Louisa sa najnovšie vykľula najkoplexnejšia postava seriálu, podľa niektorých komentátorov s výnimkou Milady, pretože kto by si trúfal na Catwoman? A kráľ si, samozrejme, taktiež prešiel úplným shitstormom, od náhodného zajatia otrokármi, cez nájdenie si ako frajerky, tak aj frajera až po otcovstvo a stále komplikované vzťahy so svojou ženičkou (nie, o tom, že dauphin nie je jeho syn, vôbec netuší, hoci Aramisa by vyššie mocnosti iste mali potrestať za Margueritte a jej osud). Celkove som si ho obľúbila ešte viac a odpustila som mu aj to, že veril Rochefortovi, veď kto by odolal jeho krásnym očiam, aj keď majú trochu psychopatický výraz. Navyše na ňom záležalo Milade a ako by som mohla odporovať Ištar samotnej? Akurát miesto nebeského býka by na mňa poslala Athosa. Louis bol taktiež najlepším tatkom série, ale vzhľadom na to, že jedinými ďalšími otcami kohkoľvek tam boli tatko tej Samary, tatíček Treville (otec tak maximálne v prenesenom význame), Porthosov otec a, tfuj, Aramis, ktorý na tomto zozname nemá čo robiť, lebo jeho blbosť urobila Louisa šťastným, tak nech radšej drží zobák a gate zapnuté. Navyše Ryan Gage sa začína čoraz viac podobať na skutočného Ľudovíta XIII. - chlapa s britským ksichtom a francúzskymi vlasmi. Na konci ďalšej série najskôr Louis zomrie... Ale moja priazeň bude žiť naveky, chérie.

Anna Rakúska (alias Anča) - Čím viac sa z nej snažia urobiť akčnú ženskú, tým menej sa im to darí, a vzhľadom na jej historický predobraz musím povedať, že som sa mýlila, keď som si pomyslela, že ju už nemôžem mať menej rada. Anča je totiž, okrem toho, že odvážna, najmä strašne blbá a táto hlúposť je zjavne nákazlivá. Iste, môžbyť, že pôvodným prenášačom infekcie bol Charlie a ak dokázal vyzdravieť on, tak je nejaká nádej aj pre Anču a jej BFF Konštanciu, ale prejavy choroby boli v tejto sérií naozaj vážne a je len šťastie, že to technicky nie je smrteľné (pokiaľ nie ste Rochefort, ten zjavne tiež schytal istú dávku sprostých bacilov). Drahá Annie, čo si robila u Emilie again?! A čo že to vlastne neľutuješ?! Istú mieru inteligencie vykázala až na konci, ale to je podľa mňa málo a vôbec, ako veľká fanúšička jej reálnej predlohy dávam tejto verzií jeden veľký, tučný Commodusov palec dole. Herečká je ale príjemná a navyše najväčšia kočka seriálu, takže ju rada uvidím, len jej prosím dajte lepší scenár a character development, lebo inak si moje rozzúrené historické srdiečko budú môcť Briťoši použiť miesto ohňostroja na Deň Guya Fawkesa. BTW, Buckingham stále nikde, ale to nevadí, pretože toho som nikdy nemala rada. Rozhodne nie v reále a v pôvodnej verzií ma štval viac ako Aramis teraz. Mazarin a Montmorency sa rozhodne vôbec neobjavia, čo zamrzí, pretože o svojej láske k tomu prvému som vám už rozprávala a ten druhý bol v podstate menej psycho Rochefort. V každom prípade, tvárička Alexandry Dowling si rozhodne zaslúži viac obdivovateľov.

Aby som túto sériu nejako zrekapitulovala, uvediem vám tu prehľad (z môjho neobjektívneho pohľadu, samozrejme) plusov a mínusov série...

Highlighty
- Luke. Kým je tam on, všetko je v poriadku.
- Otvárajte šampus, D'Artagnan dostal rozum. Najvyšší čas, mladý.
- Ship Lemay x Constance
- Marc Warren. Bože, veď je to chlap, ktorý hral Časnačaja v adaptácií Otca prasiatok. Na pozíciu Rocheforta je zjavne až prekvalifikovaný.
- Antagonisti. Halleluyah, it's raining... Good antagonists. Pravda, tí v The Prodigal Father boli dosť štandardní a vlastne aj na chlapíkov z An Ordinary Man som pozabudla, ale zvyšok?
- Trough The Glass Darkly. Holly fucking Christ, ak bola The Musketeers Don't Die easily najvtipnejšia, tak naopak táto bola najtemnejšia. A bolo to úžasné. Charlie s kráľom dostali character development, Milada vykonala prvý dobrý skutok vo svojom živote a antagonista bol asi najlepší doposiaľ. A už som sa preniesla aj cez random characters, čo boli rozsekané mačetou...
- Kostýmy, od Emiliinho brnenia cez Konštanciinu garderóbu až po toľko obdivované koženné gate, na všetkom sa podpísalo zlepšenie rozpočtu. Pravda, stále to nemá veľa spoločného s históriou, ale keď už, tak nech to aspoň pekne vyzerá.
- Akčné scény. Jedna z mála oblastí, v ktorých seriál exceluje.
- Suzanne, Athosová švagriná. Silná ženská s pohnutým osudom, zaujímavým character archom a značným vplyvom na plot. Inými slovami, všetko, čo Anča mala mať a nedostala.
- Konštancia na válečné stezce. Pretože mám rada, keď si spomenú, že vie strieľať, šermovať a vôbec to všetko, čo ju naučil Charlie. Nie, nie to, to naučila ona jeho.
- Gay subtext medzi kráľom a Rochefortom.

Temné tiene
- Aramisov character development.
- Kritický nedostatok hlášok spôsobený vážnym prípadom Snyder syndrómu. Vážení, brať sa príliš vážne nikdy nerobilo dobrotu a režisér swords & sandals filmov by to mal vedieť. Pravda, Hodges nie je Snyder, takže také skúsenosti asi nemá, ale to ho neospravedlňuje. Natočiť The Musketeers Don't Die Easily a potom nezvládnuť jediný poriadny vtip počas celej série? Shame on him.
- Ship Lemay x Constance. Lebo skončil, ako skončil.
- Porthosov character development, alebo skôr jeho nedostatok...
- Annamis. Čím dlhšie to ako cannon ship trvá, tým ťažšie je ho ospravedlniť, zvlášť keď sa ho rozhodli rozvinúť tým spôsobom, ktorým ho rozvinuli.
- A vôbec Ančine myšlienkove pochody. Áno, raz-dvakrát ti zachránil zadok a raz sa s tebou vyspal, to je toho. A potom si celú sériu na teba nespomenul. Dočerta, pri tých dvoch aj vzťah Charlieho a Konštancie vyzerá celkom prijateľne.
- Lucy de Foix. Na kieho čerta vám to dievčisko bolo?! Veď spravila len tri veci: pobozkala Charlieho, dala mu facku a videla ho bez košele. Tá prvá vec nikam neviedla, tá druhá mu vlastne ani nepatrila (najhoršie je, že Aramisovi za celú sériu nikto nevrazil) a tá tretia... Nuž, fanservis sa dá robiť aj inak. Bez prítomnosti dám, ktoré nie sú pre plot vôbec podstatné.
- Louis. Má. Frajerku. Chlap, ktorého citový život sa vyznačoval za á, platonickými priateľkami, a za bé, mužskými možno-milencami. Vážení, keď už tak veľmi chcete tlačiť na pílu politickej korektnosti, pýtam sa vás, bola by vás jedna gaymance bola zabila?!
- A vôbec, prečo Rochefort x Louis ostalo len v subtexte?! Veľa by sa tým vysvetlilo...
- The Prodigal Father. Zlá a strašne mätúca epizóda.
- Logické lapsy. Mala by som byť zvyknutá, ale na moje nešťastie z nich neubudlo, takže...