"Existuje jedna kliatba. Hovorí sa - zaujímavé časy na vás!" (Prvá veta rovnomennej knihy Terryho Pratchetta)
piatok 29. júna 2018
Minettin filmový magazín: Kopec bišíkov a inak zdochol pes
Hovorí sa, že keď Newtonovi pes (s úžasne dorky menom Diamant, ale čo by ste čakali od Newtona) zhodil na jeho niekoľkoročnú rozrobenú prácu sviečku a spálil ju na popol, Newton vzal do ruky pero a celú vec prepísal spamäti (otázka je, či predtým, alebo potom, čo toho prekliateho čokla odovzdal do kafilérky alebo čo to vtedy mali). A ja neviem prepísať ani jeden sprostý článok. Rozmýšľala som, že to označím ako REDUX, ale v skutočnosti o tom asi nepoviem nič nové, a ak aj áno, nebudem si to pamätať, lebo úprimne povedané, z tohto si nepamätám fakt nič. Okrem počiatočnej kvízovej otázky a vtipu o Vagusovi, ktorý som urobila ešte v čase, keď som biolu neštudovala na vysokej, takže samozrejme, že teraz je to povinnosť. Spomínaná otázka znie nasledovne: Keď chcete urobiť nejaký mladý, hip seriál o staroegyptskom panovníkovi (áno, musí byť zo starého Egypta, lebo na Faruka I. vám nikto prachy nedá), koho si vyberiete?
a) Hatšepsut, ktorá to zabila ako diplomatka a vládla roky v mieri a prosperite
b) Rameseho II., ktorý síce nebol taký úžasný, ale každý ho pozná a okrem toho postavil cool chrám
c) Amenhotepa IV./Achnatona, ktorý bol úplne batshit, ale podľa všetkého veľmi zábavným spôsobom
d) Narmera, ktorý zjednotil Egypt a všeobecne bol strašne badass, navyše pochádzal z tej pradávnej doby, z ktorej nie je veľa záznamov, ergo si všetko môžete vycucať z prsta
e) Ahmoseho I., najviac badass faraóna, o ktorom nikto nevie (navyše mal aj pyramídu)
f) Tutanchamóna, nudného holobriadka, ktorý zomrel, než sa stihol poriadne prejaviť, a je známy len kvôli tej svojej blbej hrobke a vymyslenej kliatbe
(Odpoveď je, samozrejme, f), ale robíte, čo môžete, aby to vyzeralo ako e). A prehrali ste.)
V dobe, keď už aj Nagatin blog žije z recenzií na Marvel, sa ja držím pôvodnej produkcií, to jest poviedok z osmanského dvora a period dramas, ktorých hlavnou devízou sú pekní chlapci. Keby ste sa pýtali, prečo ešte nevyšla tá Katarína, tak preto. Druhá séria už totiž nemá Muchametova a obmedzuje sa na niekoľko Not My Type a jedného blonďavého shotu. Ale blahoslavená čétéčka začala znova vysielať našu obľúbenú melodrámu z prostredia Starého Egypta (verzia s černochmi a inými historicky kompetentnými detailmi) a mne to proste nemohlo ujsť. Bohovia Egypta môžu mať narm, ale toto má Avana Jogiu.
TUT MINISERIES
Počula som už diskusie o tom, či je pre historický film dôležitejšie byť historicky presný, alebo dobrý (načo ja vždy vytiahnem exhibit A, The Death Of Stalin, pretože historická presnosť nie je až taká dôležitá, a exhibit B, Reign, pretože väčšina historicky nepresných filmov/seriálov je aj tak trash). Táto dilema sa nevzťahuje na Tuta, ktorý oboje robí až rozčuľujúco polovičato. A ani nie je taký zábavný. Dobre, nie je to ani nuda, ale predsa len, The Musketeers this ain't. Ale má to dvoch-troch pekných mladých twinks, takže aspoň v niečom dosahuje ich úroveň.
Stručný sumár deja prvej epizódy:
Mladý kráľ Tutanchamón má najlepšieho kamoša, ktorý je zaľúbený do jeho ženy/sestry Anchesanamon. Pretože je to sebestredný osemnásťročný fagan, rozhodne sa vyjsť von do sveta a zistiť, čo si o ňom ľudia myslia, kde stretne slečnu menom Suhad a generála Vagusa, ehm, Lagusa. Tutanchamón zistí, že tak ako o každom dobrom monarchovi sa o ňom šíria reči, že je škaredý, neschopný a neviem čo. Dobrí monarchovia v tomto type príbehov mávajú nelogicky zlé PR. Vagus si Tuta pomýli s random lenivcom a dokope ho do práce pre armádu. Tut sa v práci pre armádu osvedčí. Tutovi sa práca pre armádu páči a rozhodne sa vyjsť do vojny, kde ničí nervy kompetentným generálom a trolluje Vagusa. Predtým, než odídu do vojny, najlepší kamoš si konečne vrzne s Anchesenamon. Jeden z generálov, Haremheb, má dosť Tutovho mudrlantstva a keď je zranený, nechá ho chcípnuť, a potom sa ešte uistí, že je po ňom, a pošle svojich ľudí, nech ho dokončia. Tuta ale zachráni dievča, tipnite si ktoré. Suhad sa mu sťažuje na to, že ju ľudia nemajú radi, lebo je zo štvrtiny Mitanni. K tomu sa ešte dostanem. Random komentár o vydridušstve kňazov, ktorý je worst thing ever a bohužiaľ tiež znamením vecí budúcich. Tut sa uzdraví a Suhad ho odvedie cez púšť do Téb, kde si všetci myslia, že je mŕtvy, a Anchesenamon sa cíti previnilo asi desať minút, kým sa rozhodne vydať za Tutovho kamoša a spraviť ho faraónom. Amonov veľkňaz je creepy. Veľkovezír Aj úplne done so všetkými. Random záchrana Vagusa zo zajateckého tábora, ktorý tvorí ohrádka pre kozy. Suhad a Tut si tiež vrznú. Epizóda končí cliffhangerom.
Zvyšok spoilovať nebudem.
Problém s dejom Tuta je ten, že ide o tureckú telenovelu o troch epizódach, čo je presne dĺžka, ktorú by turecké telenovely mali mať. Nehejtujem na turecké telenovely, ja len, že to tak akurát tak stačí, kým sa celá vec stane absurdnou. Seriál môže pojať len isté množstvo rozvodov, potratov, nevier a škandálov, kým si divák nepovie, že na toto predsa majú patent v Južnej Amerike (Indovia im ale podľa všetkého tento patent šlohli a vytvorili vlastnú Binbir Gece alebo aj viac. Saraswatichandra je absolútne geniálna a mali by ste si pozrieť epizódu alebo dve, sú voľné dostupné na YouTube.). Juhoameričania (a spomínaní Indovia), totiž nepoznajú také veci ako umiernenosť a rozumnosť. Tureckí herci vedia hrať tak, aby im to bežné diváctvo zožralo, kým scenáristi tak nevedia písať, hence zlá povesť türk dizisi v našich končinách (dobre, môže to mať aj čo do činenia s tým, že našim prvým príkladom tohto žánru bolo Binbir Gece, čo je ako zoznamovať sa hollywoodskymi blockbustermi cez Transformers 5). A to je presne to, čo sa deje v Tutovi. Každý tu vie hrať, je to kompetentne natočené, staroegyptská scenéria je ako-tak verne zobrazená... A to všetko v mene scenára, ktorý by bol menej mimo v prvej sérií Sultána. PRVEJ SÉRIÍ, ľudia.
Historicky je seriál samozrejme katastrofa - menšia ako The Musketeers, ale moju bolesť to nemierni, lebo seriál je postavený na historických udalostiach. Viď moju recenziu Viktórie pre vysvetlenie mojej teórie tolerovateľnosti historických nepresností (technicky to nie je nič iné, ako ospravedlňovanie mojich guilty pleasures, ale nech hodí kameňom výskumník, ktorý nikdy nepocítil hriešne pokúšanie zaujatosti). Historické faily by vydali na samostatný dlhý a bolestivý článok, a to som niektoré schopná odpustiť. Hovorím teraz najmä o odklonoch od bežnej staroegyptskej mužskej módy, pretože povedzme si úprimne, nútiť Avana Jogiu oholiť si hlavu je prehrešok proti svätému Ganymedovi a zaslúži si byť adekvátne potrestaný, totiž roztrhaním hordou divých pubišiek. Očné tiene sú obmedzené na dámy a trochu mätúco na Bena Kingsleyho (nebojte, sire, k vám sa ešte dostanem, oh, a ako rada) a jeho nevlastného syna, ktorý veľmi dobre ilustruje, prečo ich nenosí nikto iný. Avan Jogia a Peter Gadiot sú totiž nenormálni twinks a ak by nosili mejkap, dosiahli by level adrogýnie, ktorý by donútil kamery Spike TV (ktorá seriál vyprodukovala a ktorá je čosi ako zámorské DAJTO) spontánne explodovať. Potom je tu fakt, že žiadna z tých troch ženských postáv, čo tam boli (pre zaujímavosť, nie, realistický pomer 1:1 ženských vs. mužských postáv dosiahnutý nie je, ale k feminizmu sa ešte dostanem) ani jedna nemala dobové parochne. Zato ich šaty vyzerali celkom presne - a vynikajúco. Achjo.
Omnoho viac ma trápi fenomenálne nepochopenie staroegyptskej mentality, ktoré aj človeka aj ako ja, čo si poslednú knihu o Starom Egypte prečítal cca päť rokov dozadu, núti otrepať si hlavu o stenu v zúfalom inštinkte dostať si tú nenormálnu stupiditu z hlavy. Ak ich nepochopenie úlohy faraónov ako dobyvateľov bolo smutné, ich "porozumenie" egyptskému náboženstvu sa dá označiť za tragédiu celonárodných rozmerov. Viem, že ani v staroveku nemali všetci ľudia rovnké názory na všetko, ale je rozdiel medzi myslením si svojho a blasfémiou. Najhoršia je ich predstava Achnatonovho "kultu" ako niečoho, čo malo budúcnosť alebo dokonca zmysel pre kohokoľvek, kto nebol Achnaton. Zo zopár sošiek a oficiálnych nápisov býva ťažké určiť, či bol dotyčný mešuge, ale dôkazy pre Achnatona sú dosť silné. Vlastne jediný rozdiel medzi ním a ktorýmkoľvek vodcom mimoriadne švihnutej sekty je to, že on bol absolútnym vládcom vlastnej krajiny. Achnaton by vás donútil ospravedlniť sa za všetok shit, ktorý ste povedali o Mohammedovi alebo starozákonnych prorokoch, pretože ak už nič iné, oni mali aspoň organizačné schopnosti. Scenáristi očividne rozumejú egyptskému náboženstvu ako Aškenáz katechizmu. Shame on you.
Nemenej tragické je ich zobrazenie race issues, lebo je to severoamerická telka a race issues musia byť. Inak vôbec netuším, prečo sa tam vôbec vyskytli, pretože v tom čase neboli race issues vynájdené. Jedno slovo: Mitanni. Pre vás, ktorí neviete, Mitanni bolo starobylé kráľovstvo na území dnešného juhozápadného Turecka, Sýrie, Iraku a Libanonu (alebo tak nejak). Prosím povšimnite si, že tieto krajiny sú pomerne vzdialené od subsaharskej Afriky. Nie natoľko, aby tam skoršie, tupejšie formy Homo sapiens nedošli pred Veľkou austrálskou migráciou (t.j. ešte pred vynájdením koherentnej, pravdepodobne klikavej reči, pre bližšie informácie viď knižku Adamov rod), ale stále dosť ďaleko, aby vymreli bez toho, aby sa to, čo urobili, nemohlo nazývať "migráciou". Ale to je jedno. A vlastne nezáleží na tom, že Egypťania nemohli byť rasistickí voči Mitannčanom, keď vyzerali rovnako veľká časť z nich. Pričom tá druhá boli černosi a miešanci. Dôležité je, že nemohli byť rasistickí voči Mitannčanom, lebo ako som už spomínala, vtedy rasizmus ešte nevynašli. Narodil si sa v Egypte? Uctieval si bohov (priznávam, s touto časťou má Suhad trochu problém)? BAM, bol si Egypťan a nikto to nespochybňoval.
No a potom sú tu tie postavy. Och, tie postavy.
Tut - Seriál by nás rád presvedčil o tom, aký je to chudáčik, ktorého stretáva sprisahanie za sprisahaním, ale už sa neobťažuje dokázať, že si to nezaslúži. Nielenže papuľuje starším generálom a je neskutočný asshole ku každému vrátane vlastného kamoša, ale to, čo urobil na začiatku druhej epizódy, je neodpustiteľné a od tej chvíle už len fandíte Haremhebovi, aby tomu namyslenému pankhartovi dal, čo mu patrí. Tým nechcem povedať, že by predtým bol menší spratek, to v nijakom prípade. Ale tvorcovia sa snažili aspoň predstierať, že je to typ človeka, ktorý by si zaslúžil frajerku a nie figu borovú. Jediné, na čo je ten chlapec vo výsledku dobrý, je fapping materiál, a že si túto úlohu plní dobre...
Ka - Spomínaný Tutov kamoš a vlastne celkom dobrý chlapec, aj keď má charizmu a osobnosť kusu polystyrénu. Aj tak, nudnosť nie hriech, ktorý by si zaslúžil trest najvyšší. Shame on you, [spoiler]. Aspoň si vrzol s Anchesenamun.
Anchesenamun - Je sympatickejšia ako Tut, ale stále neskutočná mrcha. Úprimne povedané, zaslúžia si jeden druhého. Keď do paláca príde Suhad, nerobí nič iné, ako že sa jej snaží zbaviť. Z feministického hľadiska je samozrejme veľmi problematické (tm), že jediné dve dôležité ženské postavy si idú po krku kvôli chlapovi, ale okrem toho je to tiež strašne otravné a Anchesenamun tak stráca kopec času, ktorý môže tráviť snahou o zvrhnutie svojho nemožného mužíčka z trónu. Má fantastické vlasy.
Suhad - Je to postavá nehodiaca sa do starovekého Egypta pre jej postoj k náboženstvu, a do tohto seriálu, pretože je vlastne celkom cool a nechcete ju zabiť každú chvíľu. Vo svojej podstate je to ďalšia generic spunky gal (tm), ale keďže nie je vyslovene iritujúca, po pár drinkoch jej to nielenže odpustíte, ale ju budete chcieť aj vybozkávať za to, že tu je a spolu s Benom Kingsleym vás drží pri živote. Počas prvej epizódy robí kopec zaujímavých vecí, potom zakotví u Tuta doma a zvyšok seriálu strávi tou drámou s Anchesenamun. Tragédia.
Haremheb - Čakala som, že túto postavu pojmú všelijako, ale rozhodne nie scary black guy (tm) s dušou jednorozmerného imperialistu. Body za prekvapko. Predpokladám, že to mala byť nesympatická postava...? Ja neviem. V podstate neurobil nič zlé (v tých časoch nebol imperializmus zlá vec totižto) a takmer nechal Tuta skapať, čo je dobrý skutok. Je to kompetentný vojvodca, čo je tiež viac, než o sebe môže Tut povedať.
Aj - Najlepšiu postavu seriálu si rezervovali pre Ben Kingsleyho. Spýtala by som sa, čo tam sakra robí, ale od Douga Walkera viem, že Ben Kingsley sa dal vidieť aj v BloodRayne. Producenti si najskôr kúpili jeho kompromitujúce fotky od Uwe Bolla alebo čo, v každom prípade je tu a producenti mu dali tú najlepšiu, najzaujímavejšiu a najkomplexnejšiu postavu, čo je viac, než o sebe môže "ten skurvený Nemec" (ako ho poznajú v kuloároch) povedať. Táto postava ma držala počas pozerania tohto Bohom prekliateho seriálu pri živote. Ak si predstavíte, že je hlavným hrdinom (čo podľa posterov nie je celkom od veci), kvalitu diváckeho zážitku to značne zvýši.
Amun - Nevidela som Game Of Thrones, ale veľká časť mojich čitateľov najskôr áno, takže tohto chlapíka by som mohla popísať nasledovne: high sparrow s maniermi Petyra Baelisha, hraný Doranom Martelom (nekecám, je to ten istý chlapík, len dohladka oholený). Slovné spojenie "slizký had" sa naňho hodí do takej miery, že každú chvíľu čakáte, až si vyzlečie kožu a ukáže sa, že to celý ten čas bol Kaa z Disneyho Knihy džunglí v prestrojení. Tým nechcem povedať, že sa mu darí byť creepy tak dobre ako postave z filmu prístupného pre desaťročné deti. Vo väčšine prípadov je len otravný a ak toto má byť príklad toho, aký skazený je egyptský klérus, tak povedzme, že prípadná reformácia by bola len kopaním do sloníčat - neškodná a úplne nezaslúžená. Rodrigo Borgia this ain't. Snaží sa síce zvrhnúť Tuta, ale to by urobil každý. Vlastne to v seriáli skoro každý robí.
Vagus - Nie, nie je to jeho pravé meno. Nie, nebudem ho volať inak, aj keď ten vtip už nie je vtipný, lebo to by znamenalo uznať, že táto celkom zbytočná postava má nejakú dôstojnosť. Je to asi rovnako vzrušujúca a komplexná postava ako Ka, ale bez jeho aury precious cinnamon roll. Je to dobrý chlap, žiaľ, je na Tutovej strane, čo mi bráni mu nejako fandiť. Podľa výzoru a mena Grék.
Nacht(min) - Tretí pretty boy v poradí, ktorého postihne osud všetkých pretty boys v seriáli. Vydrží dlhšie ako Ka, ale kratšie ako Tut, aj keď neviem prečo, lebo jediné, v čom je medzi nimi, je miera znesiteľnosti. Tým chcem povedať, že to nie je práve precious cinnamon roll, ale nešla som sa zadrhnúť od radosti, keď bolo po ňom ako pri Tutovi. Jeho najväčším hriechom je, že to je nevďačný malý bastard, ktorý zjavne nechápe, aké mal šťastie, že ho vychovával Ben Kingsley.
Herit - Anchesamunina sesternica či čo a tretia pomenovaná ženská postava. Doslova jediná vec, ktorú v seriáli urobí je, že zomrie. Predtým sa moce okolo Anchesenamun a myslím že sú kamošky...? Najzaujímavejším faktom je, že ju hrá samotná lady Kingsley. Hej, Ben do seriálu dotiahol svoju ženu.
Samozrejme, takto na konci nám vyvstáva dôležitá otázka: Minette, stojí to všetko vlastne vôbec za to? No, na to som musela vyvinúť kompletnú rovnicu. Vyzerá asi takto:
celkový rating×kvocient zábavnosti v miliMoulinRouge = x
stratený čas + prachy, ktoré za to zaplatíte = y
x/y
Ak si zanalyzujeme všetky premenné v tomto seriáli... Nie. Fakt nie. Rating je nízky (5/10) a aj keď všetci tí twinks tomu nejaké tie miliMoulinRouge pridávajú, ani to na vyrovnanie skóre nestačí. A nepomôže ani to, že menovateľ zlomku je dosť malý hlavne vďaka stratenému času, lebo ten seriál tvoria tri hodinové epizódy, čo je pre človeka ako ja, ktorý je od Turčíkov zvyknutý na tridsať dvojhodinových hoväd, priamo dar z nebies. Možno aj preto nikdy neváham si to pozrieť znova, aj keď prakticky jediná vec, ktorá v tom seriáli stojí za to, je tá banda twinks a Ben Kingsley.
Jedného dňa niekto, niekde vyrobí film či seriál o Starovekom Egypte, ktorý si bude možné užívať neironicky a bez toho, aby to bolo guilty pleasure. Ale verte mi, ten deň ešte nenastal. Ak si myslíte, že aj napriek všetkému môjmu mindžovaniu ste na Tuta pripravení, tak prosím. Ale keď si uvedomíte, že ste práve strávili tri hodiny bingnutím niečoho, čo môžete vidieť každý pracovný deň na Dome bez history failov, potom za mnou nechoďte.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára