nedeľa 13. decembra 2015

Manuál mamičky Fleur pre všetky čarodejnice

(Občas je proste fajn vyrobiť si vlastné tradície... Zvlášť ak ste spisovateľ fantasy.)


Countess of Hallez-Claparede, 1857 | In the Swan's Shadow:


O autorke(informácie na prebale)Vznešená dáma Fleur Blanchet sa narodila 3.9.1821 ako dcéra pána Roberta Capeta, francúzskeho kráľa a jeho ženy Isabelle de Portugal, ktorá bola váženou členkou čarodejníckej komunity až do svojej predčasnej smrti. Práve od matky sa vtedajšia slečna Capetová priučila nášmu oboru. Považuje sa za vynálezkyňu niekoľkých významných kúziel, rovnako ako najväčšiu mecenášku praktického výskumu v našej krajine. Pred touto publikáciou vyšli ešte dve jej ďalšie knihy, prvá z nich, Routes de Nemesis (Cesty Nemesis) sa týka polemiky okolo čarodejníckej pomsty a kúzelníckej morálky, kým druhá má veľavravný názov Guitare hevreux (Na gitaru zvesela) a poskytuje dôkaz o tom, že madame Blanchet je nielen schopnou čarodejnicou, ale aj dobrou hudobníčkou. Od roku 1845 je vernou manželkou Henriho Blancheta, vojvodu bretónskeho, a matkou jeho štyroch detí, Henriette, Dénise, Victora a Gabriela. Najstaršia dcéra zdedila matkine schopnosti a od istého času sa zameriava na kriminalistiku.

*************************

Kapitola VI: Advent a Vianočné obdobie
Čitatelia a čitateľky, ktorí/é už prišli do kontaktu s pravidlami mágie, už iste vedia, že advent je pre náš obor obdobím požehnaným. Túto informáciu tu spomínam len pre úplných nováčikov a ľudí, ktorí nepochádzajú z Európy, pretože mimo kresťanských krajov táto premisa neplatí. I tak sa však všade na svete vyskytuje isté zvýšenie magického potenciálu v období zimného slnovratu, a trvá až do perihélia (cca 4. január), často však aj dlhšie. U nás koniec tohto obdobia poznáme ako Trojkráľový utrum, kedy sa väčšinou nielen kvôli požehnanému sviatočnému obdobiu nekonajú sabaty. Kolegovia a kolegyne, ktorí praktikujú mágiu už nejakú tú dekádu, tento čas nemajú rady, pretože na tomto svete nie je nič horšie, ako keď ste konečne na dôchodku a je vám jasné, že táto sobota bude ešte nudnejšia než obvykle. V každom prípade však, keď ide o ročné magické rituály, nakopilo sa ich nám v tomto období viac než dosť...

Sviatok svätej KatarínyU nás nemá, podobne ako mnoho iných podobných sviatkov, výnimočne silnú tradíciu; je väčšinou pamätný ako posledný deň Mesiaca Litánií, ktorý trvá takmer celý november. Ako je známe, počas Mesiaca Litánií nie je dobré želať ľuďom zlé veci, inak sa to môže obrátiť proti vám, a tak jeho koniec zväčša búrlivo oslavujú tí zlomyseľnejší z nás. Nemyslím si však, že by sa k celkovej povahe tohto sviatku nejaké osobné pomsty hodili, napokon, zbytočná trpkosť nie je dobrá bez ohľadu na dátum. Myslím, že je omnoho lepšie sa zúčastniť tradičných katarínskych sabatov, ktoré nám ponúkajú množstvo príležitostí sa realizovať v prospech komunity. Pokiaľ ide o magické aktivity spojené s týmto dňom, treba spomenúť takzvané Katarínske koleso, Ruské koleso (oboje sú veľmi známe svetelné efekty prvého stupňa, ktorými môže dať svojim kúzlam nový šmrnc) a iné, aj pokročilé efekty. Tento deň totiž podľa tradície je potrebné zmeniť svetlá tak vo svojom živote, ako aj v mágií, a tak si okrem toho kúpte práve v tento deň sviečky na adventný veniec.
Poznámka: Navzdory všeobecnému presvedčeniu mágia nežiari sama od seba, aspoň nie tá v rukách čarodejníkov a čarodejníc; aby zvyšok sveta bol upovedomený o tom, že sa tu čosi deje, najmä pri okom nezahliadnuteľných kúzlach, ako je zmena pomeru zliatiny (inak veľmi zložitý úkon), používa väčšina čarodejníc a čarodejníkov takzvané svetelné efekty, čiže vyžiarenie svetla magickými časticami pri ich použití, určené vykonávateľom kúzla. Ovládať, meniť či rušiť svetelné efekty je jedno z najjednoduchších a najzákladnejších kúziel.

Sviatok svätého Mikuláša
Čo je dobré pre deti, je dobré aj pre kúzla. Aspoň tak to platí o sviatkoch. Nuž a deň svätého Mikuláša je jedným z najobľúbenejších dní v roku pre naše potomstvo, čo len zdôrazňuje význam tohto sviatku pre celú čarodejnícku obec. A niet divu – práve v tomto dni sa udeľujú čarodejnícke akademické tituly, teda aspoň tie bežné, udeľované za pokročilé vedomosti v mágií a prospech poznaniu nášho oboru, nie čestné, ktoré sa dávajú za výnimočné zásluhy. Rituál titulatúry prebieha nasledovne: čarodejník-učeň a jeho učiteľ či učiteľka sa postavia pred Predsedu sabatu, sediaceho na kostolnom kľačadle, a vypočujú si jeho príhovor. Potom učeň odrecituje Prísahu podľa titulu, načo učiteľ vyhlási: „A ja vám potvrdzujem, vážení zhromaždení, že (doplň meno) je osoba čestná a spravodlivá a že bude sľub, ktorý tu predniesol/predniesla, dodržiavať. Poznajúc moju povesť, myslíte si, že som dostatočnou zárukou dobrého srdca danej osoby?“ Je na divákoch, aby rozhodli – väčšinou je automatickou odpoveďou celého zhromaždenia „áno“, aj keď je známe, že daná osoba dobré srdce nemá, avšak nie natoľko, aby svojho titulu nebola hodná. Pokiaľ však prepukne v obecenstve rozruch, je jasné, že daný titul musí byť znovu prediskutovaný so skúsenejšími členmi čarodejníckej obce. Okrem toho je zvykom vymieňať práve v tento deň recepty na rôzne magické odvary a praktikovať rôzne magické cvičenia, naopak sa neodporúča venovať sa špritizmu, napokon, ak ste sa na to odhodlali až teraz, čo ste robili celý november?!
Poznámka: čarodejnícka titulatúra vo Francúzskom kráľovstve,
Učeň/Učnica
Bayard, hovorovo len Čarodejník/Čarodejnica
Zaklínač/ka
Mág
Morgiana/Merlin
Atlantes, u žien v Bretónsku tiež Vivian

Modré Vianoce
Pod týmto názvom poznajú našinci oslavu najdlhšej noci v roku, čiže zimného slnovratu, ktorá je občas pripomínaná menšími omšami, no inak mimo čarodejníckych kruhov málo známa. Ako iste všetky dobre viete, v západnej časti Európy ide o jeden z vrcholov magického potenciálu, takže odporúčam nepremeškať túto príležitosť a precvičiť si všetky tie zložité kúzla, ktoré ste vždy snívali, že si vyskúšate, ale nemali ste na to dosť sily. Ak v sebe nebudete mať dosť magického potenciálu v tento deň (a zvlášť noc!) tak už nikdy. Je to noc ako stvorená ako na prekliatia. Každá kliatba vrhnutá v tomto období je však silnejšia, a tak sa môže stať, že jeden spôsobí prekliatemu škody rozsahu, ktorý ani nezamýšľal, a potom je na nejaké „ale ja som nechcel/a“ neskoro. Našťastie, tento deň je tiež vhodný na dobré veci – požehnania, pomoc blížnym, ba aj sebe. Jediné, čo by som neodporúčala, sú menšie kúzla, ktoré pri väčšej intenzite môžu spôsobiť nejaké škody, napríklad skrášľovacie – takže ak si budete odčarovávať trebárs akné, nezabudnite, že si môže zároveň celkom zlikvidovať zvyšky tých roztomilých pieh od leta alebo to koketné znamienko na tvári, a to ešte môžete byť rada, že ste sa nepúšťali do väčších telesných modifikácií... Samozrejme, nezabudnite prísť na povinný sabat a takzvané „sčítanie čarodejníctva“, čiže zápis našincov do matrík pre vnútorné účely komunity, pretože ak tam svojim sestrám, bratom a samozrejme úradom neoznámite, čo sa s vami deje, nebudete zaevidovaná! A nezabudnite, že je to ideálna príležitosť na zoznámenie sa a znovustretávanie so skúsenejšími priateľkami...

Adventné nedele
Prvá, Prorocká, Železná –
Priaznivý deň na veštby, jeden z mála dní v roku, kedy môžu skúsiť predpovedať budúcnosť aj čarodejníci a čarodejnice v tomto smere nenadaní/é.
Druhá, Betlehemská, Bronzová – Občas nazývaná aj Storgeia, pretože je to deň pre storgé, čiže príbuzenskú lásku. Deň, kedy by ste si mali nájsť učňa či učnicu, ak ste sa celý rok v tomto smere flákali. Vyučovať ho ale začnite radšej až od Nového roka, prináša to šťastie.
Tretia, Gaudete, Strieborná – Posledný deň v roku, ktorý je priaznivý pre začiatky. Ako je známe, na konci roku nie je veľmi dobré niečo začínať, a tak sa po tomto dni nevydávajte, nežeňte ani nenastupujte do zamestnania, ak to nie je nutné. Ak však seba alebo niekoho iného chcete nejako potešiť, urobte to teraz, pretože je to nedeľa zvaná Veselá.
Štvrtá, Pokojná, Zlatá – Dokončite prípravy na sviatky a Veľký okresný sabat. Tento deň sa od ostatných adventných líši v podstate len účasťou na omši.

Štedrý deňVážne, ak si nedokážete dať voľno ani na réveillon, štedrú večeru, mali by ste sa nad sebou zamyslieť. Ak pre vás Vianoce nie sú nijakým sviatkom, pretože ste sama a chudobná, môžete sa zabaviť trebárs veštením, kedy sama a chudobná nebudete.
- Mojim obľúbeným spôsobom, ktorý však pochádza zo zahraničia, je položenie troch zažatých sviečok na okno niekedy večer medzi Vianocami a Štefanom, a ak sa do rána zdvihne vietor dostatočne veľký, aby zhasol všetky tri, budete Vianoce oslavovať sama aj na budúci rok.
- Takisto môžete vziať košík ovocia a rozdať ho známym – traduje sa, že keď sa vám nepodarí docieliť, aby vám z toho veľkého koša neostal ani lístok, nikto vás na budúci rok nebude mať rád.
- Nerada by som vás ale uvádzala do ešte väčšieho zúfalstva, napokon, takéto spôsoby nie sú veľmi spoľahlivé. Ak máte doma kus keramiky, ktorý môžete zničiť, napríklad starý, obitý mliečnik alebo hrnček bez uška, napíšte naňho kusom uhlíka písmená abecedy (nerozmazať a rozložiť rovnomerne po jeho povrchu!), potom ho rozbite a zdvihnite jeden z črepov. Na písmeno, ktoré sa na ňom vyskytlo, sa raz bude začínať priezvisko vášho manžela, a teda aj vaše. Ak je tam tých písmen viac, berte to ako iniciálky. Tento rituál môžu, samozrejme, skúsiť aj muži, ale u nich to nebýva spoľahlivé.
- Ak ste naozaj zúfalý/á, môžete skúsiť Rituál proti osamelosti, na ktorý potrebujete v podstate len pár vetvičiek listnatého stromu a kusov papiera. Pripevnite na ne papierik s menami ľudí, o ktorých chcete, aby s vami trávili sviatky, a zahrabte ich do snehu alebo do blata (ak máte tú smolu a žijete v Bretónsku alebo Normandií). Nad tým odriekajte nasledovné zaklínanie: „Aby Pán Boh spoločnosti dal a dobrého zdravia všetkým jej členom, praje si tu prítomná úbohá hriešna duša, (tu uveďte mená tých, ktorých chcete zakliať, a váš vzťah k nim, napríklad, čo ja viem, „sestra Marguerite a matka Dénise“, keď je Dénise vaša dcéra). Garantujem vám, že ráno si na vás tá osoba spomenie v dobrom a pôjde vás navštíviť, no ak nie, zrejme vás ani poriadne nepozná alebo vás hlboko vo vnútri nenávidí a kúzlo nefungovalo.

Prvý sviatok VianočnýJe to čas odpočinku, no niektoré z vás, ktoré stále nemajú s kým oslavovať, môžu ďalej cvičiť mágiu. Nezabudnite navštíviť príbuzných a spratať bordel, ktorý ste narobili počas vianočného veštenia, alebo to skúsiť znova.

Sviatok svätého ŠtefanaPokiaľ ste s učením sa našich tradícií len začali, jedna vec vám môže pripadať veľmi zvláštna: a síce, ako vážne našinci berú tento sviatok. Na rozdiel od väčšiny ostatných sviatkov tento nie je oslavovaný sabatmi, ale ich pravým opakom: tým, že sa čarodejníci a čarodejnice vyhýbajú jeden druhému. Dokonca aj manželia a rodinní príslušníci sa snažia hovoriť spolu čo najmenej. Magické praktiky sa od adventných príliš nelíšia, čiže opäť ide o kliatby, cvičenia a kúzla také náročné, že sa o nich veľa bosoriek ani nepokúša. Dôvod tejto netýkavosti tkvie v našej minulosti: deň po sviatku svätého Štefana bol tradičným dátumom voľby nového okresného vodcu a mnohí ambiciózni príslušníci nášho stavu vedeli byť, keď šlo o moc, pekne zákerní. Na obranu pred bezcharakternými konkurentmi zvykli kandidáti po Vianociach uvaliť na svoje domy obranné kúzla a práve sa vyhýbať spoločnosti ostatných. Voľby okresného vodcu po ustanovení parlamentu stratili na význame a konkurencia sa zmenšila, no tradícia ticha a osamelosti ostala. Súvislosti s predchádzajúcim je to tiež požehnaný deň pre démonológov, pre ktorých je tento sviatok tým, čím sú pre nekromantov dušičky. Pokiaľ poznáte nejakého démonológa alebo nejaký démonológ pozná vás, radšej si pocvičte obranné kúzla a nepútajte na seba ich pozornosť. Pravda, ak nemáte navzájom nejaké nevybavené účty, nemusí to mať opodstatnenie, ale istota je istota.

Dni medzi Vianocami a Silvestrom
Mnohí ich nazývajú „mŕtve“, pretože sa s nimi nespájajú nijaké tradície, no to sú ľudia, ktorí do našej komunity nepatria. My, čarodejníci a čarodejníci, totiž svoje tradície spojené s týmito dňami máme, a to ešte s každým jedným. Veľká magická moc pretrváva a my si môžeme každý deň vyskúšať niečo iné, nakoľko každý z týchto dní je zasvätený inému typu čarodejníctva...
27.12., Poštefanie – Zákernosť démonológov ostáva a pridáva sa k nej znovuobnovená aktivita nekromantov a prekliatia. Áno, vážení, odteraz sa znovu môžete venovať špiritizmu.
28.12., Sviatok mláďatiek – Pre svoj temný pôvod ide o sviatok tak kliatob, ako aj obranných kúziel. Nikto si neželá, aby bol nútený v tento deň niekomu pomôcť. Prináša to nešťastie.
29.12., Deň svätého Mrázika – Podľa tradície ide o najstudenší deň v roku, hoci meteorologicky to tak vôbec nemusí byť. Preto je to sviatok „hrubej“ mágie, do ktorej patrí aj ovládanie momentálneho počasia.
30.12., Dávidov deň – Veľmi dôležitý deň, kedy čarodejnice ukončujú všetky záväzky, ktoré si neplánujú ponechať do ďalšieho roka. Takisto sviatok jemnej mágie, ale to každý ignoruje.

SilvesterV roku sú len dva dni, kedy mágia celkom mizne zo sveta, a Silvester je jeden z nich. Niektorí ľudia považujú Veľký piatok za tretí, ale ten sa nepočíta kvôli tomu, že v tomto prípade je možných len pár najjednoduchších kúzel. Druhým sú Hromnice. Nepreklínajte nikoho počas Modrých Vianoc ani počas Silvestra, vážení, dopadne to zle. V tento deň nefungujú kúzla, a tak si treba zábavnú pyrotechniku pripraviť dopredu, alebo sa spoľahnúť na mechanickú variantu, čiže ohňostroje. Niektoré druhy spomínanej magickej pyrotechniky nefungujú aj napriek tomu, že boli dopredu pripravené, takže sa vždy poraďte so staršími, než do toho pôjdete. Ostatne, to by ste mali aj tak, nakoľko, a to nedokážem dostatočne zdôrazniť, sa doslova zahrávate s ohňom...

Úryvok bol prevzatý z knihy Rituels magiques cours de l'anné (Magické rituály v priebehu roka) napísanej dámou menom Fleur Blanchet de Bretagne, rodenej Capet de France. Inými slovami francúzskej princeznej Kvety (ókej, sú proste výrazy, ktoré je lepšie neprekladať), ktorá sa vydala za bretónskeho vojvodu a jej najstaršia dcéra sa dala na detektívnu dráhu. Viac v mojej poviedke http://www.minetteskvareninova.blogspot.sk/2015/02/tato-poviedka-bola-vytvorena-pre-sutaz.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára