nedeľa 24. decembra 2017

Minettin filmový magazín: A zase v tom lietam

"My old man Vic Hill is of the firm belief that people are born fully fixed. Some people are born calm... And he was born just plain naughty."

Dopredu sa ospravedlňujem, že som nebola schopná dokončiť vianočnú poviedku; môžete sa na ňu tešiť už na Silvestra, no zatiaľ vás musím svojim vianočným darčekom trpko sklamať. No, aspoň sa môžete utešovať tým, že vám tentoraz niečo úprimne odporúčim. Teda, nie na stopro. A nie s celkom čistou hlavou, pretože na ploche mám práve rozložený asi tucet obrázkov Albeta Hilla, toho najviac oddly hot skank na svete a nedokážem rozmýšľať jasne. (Luuukeee!) Ale aj napriek všetkej blbosti, zbytočnej krutosti a absolútnej absencií akejkoľvek morálnosti a dobrých spôsobov je tento seriál vo svojej podstate dobrý...



Povedzme si to na rovinu, Snatch je kultový film. Gangsterka, akej sa nikdy žiadna na tejto strane Atlantiku nevyrovná, okrem Gamorry a možno Čiary, a pravdepodobne by som ju bola milovala, keby som ju niekedy videla. Ale nie. Aj napriek mojim latentným sympatiám k žánru (ktoré možno prispeli k môjmu pozitívnemu hodnoteniu Smartassu) som sa zatiaľ k tomuto veľdielu nedostala. Možno našťastie, pretože inak by ani Lukeov zadok pre mňa tento seriál nezachránil; a pokiaľ viem, ak nie je znalosť originál Snatchu pre fanúšikov tohto seriálu kontraproduktívna, tak je prinajmenšom zbytočná. S originálom to má spoločného ešte menej než remake Ghostbusters, takže toto je prosímpekne posledný raz, čo film majstra Ritchieho zmienim (nie Artuša, na toho referencie ešte môžu prísť). Svoje námietky o tom, že to nie je ako originál, si strčte niekam, ono je to skôr dobré, pretože, ako som spomínala v svätotomášskom špeciále, De Rakoff (rejža a producent) nie je Ritchie a keby sa ním byť pokúšal (viac než len povinné minimum, ktoré tu predvádza), asi by to dopadlo ako keď sa Charlie Cavendish pokúša byť gangstrom. A to by teda bolelo.

SNATCH SERIÁL, 1.SÉRIA

Snatch je dielom Alexa De Rakoffa, Bohom prekliatej figúrky, ktorá predsvedčila niekoľko ostrieľaných seriálových hercov, čo nemali do čoho pichnúť, a bandu mladistvých fanboyov (Luke Pasqualino sa priznal, ostatní radšej čušia, lebo vedia, že svojú fanúšikovskú česť týmto seriálom stratili), aby sa s ním trepali do Manchestru a tam zneužili meno Ritchieho majsterštyku na nehanebnú propagáciu svojej inak ťažko propagovateľnej gangsterky. Sám majster povedal, že nech sa decká s jeho dielkom pohrajú, ale nech mu ho veľmi neponičia - alebo aspoň tak by sa dala preložiť jeho poznámka, nech je to "fucking good", pretože inak by sme museli uveriť, že do tohto projektu vkladal nejaké nádeje na obnovenie frančízy. Na druhej strane, Ritchie je chlap, ktorý verí v mnoho divných vecí, veď vieme, že sa považoval za vhodného človeka na adaptáciu artušovského mýtu, všakžehejže. Tak či onak, Snatch dostane na budúci rok druhú sériu a my sa pozrieme na tú prvú.

Premisa je nasledovná: pästnásť rokov dozadu sa Vic Hill, bankový lupič a psychopat, rozhodol šlohnúť kopu zlata s pomocou Boba Finka, ktorého hrá Marc Warren. Hej, ten istý chlap, čo hral aj Rocheforta a Časnačaja. Určite si viete predstaviť menší zádrheľ v jeho pláne. Vic bol (pre dobro celého Univerza) zabásnutý a o pätnásť rokov neskôr stále čučí v base, aj keď si tam vďaka "kontaktom" žije relatívne dobre. To jeho syn Albert a manželka Lily také šťastie nemajú a snažia sa živiť poctivo. Z pochopiteľných dôvodov im to nejde, navyše akoby nestačila chudoba a slabé vzdelanie, Alberta otec z basy ešte stále buzeruje a snaží sa ho stiahnuť do rovnakého kanála, ktorý jeho vyplavil vo väzení. Albert a jeho dvaja kamoši, flákačský boxer Billy Ayers a neschopný schudobnený šľachtic Charlie Cavendish-Scott, nemajú s poctivým živobytím šťastie a ich entuziazmus ide definitívne do čerta, keď ich najnovší pokus zničí lokálny gangster Sonny Castillo. Castillova frajerka, budúca exfrajerka, má už dosť jeho uzurpovania podielov v ich spoločnom klube, a navyše má z torza Luciena Laviscounta rovnaký girlboner ako ja, a tak sa rozhodne Sonnyho kopnúť na to miesto, čo mu slnko neopáli a zaplatiť si týchto chytrákov na šlohnutie prachov, ktoré klub zarobil. Čo nejde celkom podľa plánu, pretože čírou náhodou vykradnú nesprávnu dodávku a v ich rukách skončí niekoľko desiatok kíl zlata, ktoré dostalo za mreže starého Vica (čo bolo požehnanie pre celý svet, dodávam). Opakujem, čírou náhodou. Yeah. Ale úprimne povedané, takéto "náhody" sa vyskytujú skoro v každom filme, takže prižmúrim oči. A ak si predstavujete, že až sa to dozvie tatko Vic, skoro zošalie... Tak ste prinajmenšom psychicky pripravený na clusterfuck, ktorý nastane v niekoľkých posledných epizódach.

Ďalej je tu nejaká blbosť s diamantmi, ktorá zbytočne zamorí druhú a tretiu epizódu a vedie k neslávnemu odchodu Sonnyho Castilla zo scény. Ako ja viem, že človek nechce zbytočne plytvať hammingom na iné postavy, keď má k dispozícií Marca Warrena, ale to, čo s ním urobili, bolo proste neslušné. Nevyužitý potenciál prejavia prakticky všetky ženské postavy (vážení, taký samopal má nanajvýš päť kilo, aj taká krehotinka ako Lotti by ho udržala), naopak Vic na večné sklamanie všetkých okrem chuderky Lily nezhebol a... No, nebudem spoilerovať, skrátka je nažive a už to svedčí o tom, že vesmír je zatratený.

A teraz k dôležitej otázke, na ktorú asi poznáte odpoveď - stojí to za to? Ja viem, po svätotomášskej časti to asi nebude veľký šok, ale svojim spôsobom. Ak máte vybudovanú akú-takú toleranciu pre gore, násilie a príbehy, v ktorých niet jedinej dobrej postavy (a naši hrdinovia vynikajú akurát tak tým, že nie sú banda psychopatov, všakže Vic), najskôr sa vám to bude páčiť. Tento seriál porušuje každé jedno pravidlo Hayesovho kódu (vrátane medzirasovej romance, lebo nakoniec je to britská telka a nenechať aspoň jednu jedinú ženu oceniť pôvaby Luciena Laviscounta by bola svätokrádež) a robí tak s rovnakým gustom ako každá gangsterka od čias Goodfellas. Veľa ľudí tam robí iným ľuďom veľmi škaredé a bolestivé veci buď kvôli zlatu, alebo pre srandu králikov, a vzhľadom na to, že väčšina týchto ľudí je trash, je to istým perverzným spôsobom zábavné. Vzťahy medzi hlavnou trojicou (päticou) nie sú nejako extra vyvinuté a na character development, ktorý by nezahŕňal pád na úroveň Vica Hilla, si pravdepodobne musíme počkať do ďalšej série, ale banda je celkom fajn taká aká je, takže to až taká veľká strata nie je. Akcia je úplne božská a hlavný kriminálny plot je nielen plný napätia, ale dáva aj cekom zmysel. No a...

Nápad - Zlý pre každého, kto nie je Guy Ritchie. Našťastie De Rakoff rýchlo zabudol, čo jeho pôvodná vízia vlastne bola, spili sa s Lukeom a Rupertom Grintom pri Goodfellas a napísali scenár prvých dvoch epizód. Zvyšok už tak nejak prišiel sám.
Scenár - Naaah. Na každý záblesk scenáristického génia pripadne jedna strašná konina, a zvyšok sa s nimi tak nejak málo kreatívne vezie. Entuziazmus celého ansáblu v podstate vykryje najväčšie bullshity a vy našťastie dokážete presvedčiť sami seba, že je to vlastne celkom fajn.
Výprava - Viaceré filmárske triky, ktoré De Rakoff použil, najmä priam hysterické prestrihy, v takej vo svojej podstate hysterickej show fungujú prekvapivo dobre, hoci by nemali. Akcia je dobre natočená a vôbec, ak tomuto seriálu musím niečo priznať, je to fakt, že všetci vedeli, čo robia (okrem scenáristu, ktorý si to každú druhú chvíľu rozmyslel a preto ten plot s cigánskou osadou; preto a ešte kvôli Ritchiemu). Málo Lucienovho torza, tho. A žiadne lascívne zábery na Lukeov zadoček. Hanba kameramanovi.
Soundtrack - Nie všetky piesne boli nejako extra geniálne, ale ich vkladanie ako podmaz do scén si zaslúži uznanie. Navyše ich tentokrát neoutclassli piesne z trailerov (viď moju recenziu Smartassu).
Herecké výkony a obsadenie - Asi najväčšia devíza filmu vôbec. Okrem pekných chlapcov (a dievčat) sú to aj neskutočné talenty; nakoniec, hlavného záporáka (teda, aspoň zdanlivo, ale nebudem spoilerovať) hrá Marc Warren. Rupert Grint má na roly neschopných dorkov snažiacich sa pôsobiť drsne s odhodlanosťou a úspechom čivavy brániacej si svoje teritórium prakticky patent. Lucien celú vec vzal s nonšalantnosťou chlapa, ktorý vie, že jeho najužitočnejším príspevkom do celkového diela bude, keď si vyzlečie košeľu, ale na rozdiel od Kita Haringtona v Pompejách neprejavuje známky pohŕdania projektom a nefláka sa. Luke je väčšinu času taký expresívny, až sa bojíte, že mu z hrude vypadne to jeho malé talianske srdiečko, ale zároveň vie, čo robí, takže v konečnom dôsledku je naozaj fenomenálny. Špeciálnu cenu si zaslúži Dougray Scott, chlapík hrajúci toho bastarda Vica Hilla. Ó máj, ten teda musí hrať záporákov!
Celkový dojem - Osem hasákov z desiatich. A teším sa na druhú sériu. BTW, viete, čo tiež dostalo druhú sériu? Jekaterina...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára