piatok 8. decembra 2017

Minettina (oneskorená) mikulášska nádielka

Ako všetci vieme, už prichádza ten čas roku, kedy Mikuláš rozdáva vysokosacharidové produkty a Minettka zase odporúčania, ktoré zase bývajú vysokosacharidové len zriedkavo. Zatiaľ čo budem odosielať modlitby k tomuto patrónovi ochrany pred obžerstvom (ak ním nie je, čo sa mi nechce veriť, lebo svätý Mikuláš je už teraz patrónom skoro všetkého, tak by byť mal),vy sa potešte cukrovinkami, spomienkami na pesničky, čo ste ako správne decká sprznili a pohľadom na spolužiakov v santovských kostýmoch (áno, hovorím to nahlas a na plné ústa, červenobiely Mikuláš je americký fejk!). A keď konečne nastane čas štúdia, prokrastinujte len na nasledovných stránkach...

*označuje stránky v angličtine, a áno, je ich až príliš veľa

*1.Čo by bolo, keby mali vedci zmysel pre humor? No toto.
(https://what-if.xkcd.com/)
Čo je to: komiks What if; kombinácia dobrej vedy a otázok so zle znejúcimi odpoveďami
Hovorí sa, že najblbšie a najdeštruktívnejšie otázky napadajú deti. Hovoria sa všelijaké koniny, nesmiete to brať príliš vážne. Pretože pokiaľ viem, všetci supervillains sú, alebo sú aspoň vymyslení, dospelými. Ak majú prinajmenšom aké-také znalosti fyziky, chémie, biológie či iných blahoslavených vied (proti ktorým stoja v ostrom protiklade Temné a zbytočné umenia, čiže humanitné), tým lepšie. Biológiu študujem ani nie pol roka a už je mi úplne jasné, že stereotyp o nerdoch ako o tej neškodnejšej časti strednej školy bude pravdepodobne blbosť. Ako chápem, že pokus Sheldona Coopera o mindkilling nemusí vyzerať nejako hrozivo, ale nenechajte sa zmiasť, ten chlap ako teoretický fyzik pravdepodobne pozná viac než dosť spôsobov, ako zničiť planétu (nevravím, že všetky sú možné v praxi, napokon, je to teoretický fyzik, na druhej strane o to je jeho galéria skazy pravdepodobne pôsobivejšia). Chlapík, ktorý vytvoril What If (doslova Čo keby), ich v priebehu svojej kariéry našiel viac než dosť, aj keď nie na vlastný popud. Jeho stránka sa zaoberá napospol anonymnými otázkami, začínajúcimi na „čo keby“, na ktoré sa snaží nájsť vedecky presné odpovede (A že vedecky presné sú... Aj keď neviem, či by som sa niektorými chcela zaoberať na diplomovku.) Tieto zahŕňajú také lahôdky ako: Koľko svetlušiek by bolo treba na to, aby spolu boli rovnako jasné ako Slnko? Ako dlho by trvalo jednému človeku naplniť bazén slinami (za predpokladu ich normálnej produkcie)? A môj obľúbený – ako dlho by mohlo ľudstvo žiť len z kanibalizmu? (Ani som nečítala, fuck, tie Snowpiercer flashbacky. Do. Not. Need.) Niektoré znejú nevinne a až v priebehu odpovedania sa zvrhnú na nightmare fuel, napríklad odpoveď na „Akú hmotnosť by zaberal jeden mol krtkov (angl. moles)?“ sa obráti na fantazírovanie o planéte krtích telíčok natlačených na seba v kozme (lebo Avogardovo číslo je riadna opacha a na Zem sa samozrejme nezmestia). Nie všetky sú nakoniec také príšerné, ale tento komix rozhodne potrebuje trigger warning. Na druhej strane, nerdi a háveď z 4chanu sa zaručene pobavia. Teda medzi terapiami. Ale vážne, pozrite sa na to, je to super. Rozhodne jeden z najlepších spôsobov, ako sa dostať k vede takpovediac skratkou. A keď neviete po anglicky, bola vydaná aj kniha so slovenským prekladom, ktorá by mala byť ešte v predaji. (https://www.databazeknih.cz/knihy/co-kdyby-231280)

*2. História: Pomsta costume nerds (http://www.frockflicks.com/)
Čo je to: blog FrockFlicks; svätý grál fanúšikov bulvárnej a/alebo feministickej histórie (a samozrejme costume porn)
Ak k vám mám byť úprimná, nikdy mi nezáležalo na oblečení a cetkách. Teda, na tých, ktoré som nosila ja; nakoniec, mám ksicht, s ktorým neladí nič a telo, ktoré je horizontom udalostí krásy, pohlcujúcom dekoratívnosť čohokoľvek jak taká čierna diera. Oblečenie na iných, krajších ženských, tak to je celkom odlišná story. No a keď si k tomu pridáte moje preferencie k period dramas a lásku k histórií, toto odporúčanie je samozrejmé ako milosť pre Kaliňáka. Dievčence sú v dejinách odievania veľmi zbehlé a ich pohľad dokáže určiť čas výroby šiat lepšie než rádiokarbónová metóda, dokonca aj keď si predstavíme, že rádiokarbónová metóda má dostatočnú prenosť na určenie, či bola látka vyrobená v dvadsiatych alebo tridsiatych rokoch, čo nemá, a funguje aj na umelé tkanivá, čo nefunguje. Inými slovami, miestne blogerky sú spoľahlivejšie než bežné archeologické metódy a ak je to to, čo ste v živote potrebovali, tak prosím. Takisto ide o hniezdo vysoko kontroverných recenzií, tak napríklad tie cundry vyhlásili, že tá lamerská Bátoryčka od Delpyovej je lepšia, než Jakubiskov aronovskoidný mindfuck, čo ma dostalo do kolien, lebo how dare they. Jedinou dobrou vecou na tom filme bol polonahý Daniel Brühl, a Jakubiskova má zase polonahého Hansa Mathesona, čo je vlastne to isté, len to nebolo v toľkých hollywoodskych filmoch a nevie to po španiesky. Ale späť k odporúčaniam: listíčky. Pretože ak už ste na Buzzfeed shit, tak sa pritom aspoň trochu naučte o histórií, od ľudí, ktorí o nej niečo vedia – napríklad akú historickú novelu by malo BBC (lebo povedzme si otvorene, Hollywood nás o všetku nádej v tomto smere obral už po Braveheart a teraz so zbožným želaním upierame oči na televízie), kde uvidíte Kennetha Brannaga v historickom kostýme (lebo Kenneth Brannag bez historického kostýmu je len Domnhall Gleeson pre gerontofilov). No a v neposlednom rade sú tu odporúčania na novovychádzajúce historické filmy. Inými slovami, fanúšici period dramas majú túto stránku prakticky prikázanú zákonmi ich konkrétneho fandomu, a ak medzi nich patríte, tak marš na Frock Flicks. Alebo vás príde Tim Roth strašiťv spánku.

*3. História: Pomsta costume nerds 2 (http://costumevault.blogspot.sk/)
Čo je to: blog Costume Vault; s podobným zameraním ako FrockFlicks, len vážnejšie a sústredenejšie (na wardrobe porn)
Ak sa vám náhodou FrockFlicks málili, je tu pomerne vážnejší, zato rovnako analytický blog, ktorý má všetko, po čom srdiečko rozbúchané wardrobe porn piští. Táto konkrétna autorka patrí medzi tie mrchy, teda, ehm, v civile ťažko pracujúcich blogerov, čo uploadujú s frekvenciou konania anglických kráľovských svadieb... A tak nečudo, že každý článoček je takým malým sviatkom. Pravdepodobne na počesť Dňa ťažko pracujúcich kostymérov (čo nemajú ani čas na vedajšie aktivity, napríklad svoj blog); to je oficiálny názov, mimochodom. Ak chcete nájsť to najlepšie, pravdepodobne budete musieť niekoľkokrát kliknúť na „More posts“; tento blog má extrémne dlhú históriu, ktorú sa určite oplatí preskúmať.

4. Ten Ďalší Vedecký Vlog Martina Rotu (https://www.youtube.com/channel/UCjCUIQbZi3JSfANE6tyCCog)
Čo je to: Zvědátoři; lebo niekedy proste potrebujete, aby vám kozmologické záležitosti vysvetlili mladí sympatickí chlapci
Každá, aj tá najblbšia skupina, musí zjavne mať člena, čo slúži ako hlas rozumu. Doba ľadová mala Mannyho, Suicide Squad mala Ricka Flaga (ako vo všetkom, aj v tomto bol fakt zlý, ale čo narobíte, keď si na seba tvorcovia zoslali kliatbu najatím Jaya Courtneyho), americká vláda má Ivanku Trumpovú (lebo uprostred všeobecného šialenstva je niekedy skutočným hlasom rozumu mlčanie, rozumej nabalenie sa pochybnými spôsobmi, pochlipkávanie margarity a sledovanie z lehátka, ako sa váš otec správa presne tak, ako všetci vedeli, že sa bude vo vysokej vládnej pozícií správať). Český internet, hlavne YouTube scéna, má Martina Rotu. Lebo aj krajina, ktorá má namiesto Zeme a Veku Reflex (more like reflux, amirite?), má internetovu komunitu ako každá iná. Teda s tým rozdielom, že je tam menej HISHE a viac Jackass (alebo čo to vlastne internety majú). Na druhej strane byť hlasom rozumu Rotu očividne nebaví, on je to dušou jemný, citlivý nerd (nie taký citlivý, aby nevymyslel Naprosto Retardovaného, ale aj tak) a vôbec, on by najradšej sedel v kúte z Kořenářom a rozprával vám o nových Star Wars a zaujímavej vedeckej štúdií, ktorú včera čítal. Ako som tu už viackrát spomínala, typické nerdovské fandomy sú mi ukradnuté (ak sa neráta TBBT, čo dúfam nie), ale vedecké štúdie ma zaujímajú. A preto Zvědátoři. Lebo chlapci sú veľmi sympatickí a zaslúžia tie prachy na Patreone.

5. Tá jediná dobrá slovenská youtuberka (https://www.youtube.com/channel/UCzNVjrYARF3IdSpDQgnkbMA)
Čo je to: Inferno na polici; hodnotenie knižiek je špinavá práca, ale niekto ju robiť musí
Úbohá Lenuška! Maká na tých svojich recenziách jak divá (okrem prípadov, keď ako správna youtuberka tri mesiace nič neuploadne, všakžehejže), prehrýzava sa všelijakými brakmi a katastrofami, zaspáva nad knižkami, a čo z toho má...? No, keby som tak vedela. Kurva YouTube, prečo mi za toho Boha neukážeš, koľko má Inferno odberateľov?! V každom prípade, nech už je to ktokoľvek, je to málo. Inferno je vynikajúci počin. V podstate Nostalgia Critic, len o knihách, viac pre intošov a po slovensky. Podľa kreacionistickej logiky stvorené Všemúcim len pre mňa. Nechýbajú hostia, gagy prepletajúce sa s legitímnou kritikou, a HyperFanGirl, totiž Superfangirl. Soráč. (Na druhej strane, tá Tamary Chambersovej je nezvestná prinajmenšom od recenzie porovnávajúcej novú neanimovanú disneyho Popolušku so starou animovanou, kým Superfangirl viditeľne žije. V prípade, že na túto postavu Walkerovci zabudli – žij dlouho a blaze, Superfangirl, teraz už si naozaj jedinečná.) Tón recenzií balansuje medzi vážnou kritikou (hlavne keď sa jej niečo ľúbi) a výsmechom (meltdown nad matkou všetkých evitoviek Všetko alebo nič je boží a ja som ho videla už snáď dvadsaťkrát), pričom autorka to vždy vie dobre vybalansovať. Plus som v živote nevidela podobný projekt o knihách nielen na slovenskej, ale ani na svetovej YouTube scéne. Tak na čo čakáte? Šup-šup, nech sa tie odbery sypú! (A kanál má aj Patreon, ale na míňanie peňazí zase tak horlivo vyzývať nebudem...)

6. Českoskoslovenská seriálová centrála (https://www.edna.cz/)
Čo je to: edna.cz
Fandomový život je pre našincov ťažký. Tumblr je anglická stránka. Pinterest poväčšinou takisto. Ľahšie nájdete Atlantídu (neexistujúce miesto, podotýkam), než obrázky a informácie o svojom obľúbenom seriály niekde inde, teda jedine že by ste boli lameri a kukli sa na postavy.cz, čo v mene ochrany vlastnej povesti neodporúčam. Ale nezúfajte! Slečna Crabbappelová je tu! Teda, pardon, Edna. Najskôr skratka zo slova bedna, pretože ako sa hovorí, ak vylúčite nemožné, čokoľvek možné musí byť pravda, nech je to hocijako nepravdepodobné. Inými slovami, ani ja tomu neverím, ale skúste vymyslieť lepšie vysvetlenie pre ten blbý názov“. V každom prípade, edna splní vaše základné fandomové požiadavky. Dokonca sa tu dajú nájsť aj niektoré seriály s epizódami! V prípade, že sa prihlásite, sú možnosti ešte väčšie, ale to neviem konkretizovať, lebo prihlásená nie som. (A vy sa čudujete? Veď nemám čas ani dokončiť tento poodiaty článok do Mikuláša kvôli zápočtom.)

*7. Nebo paleontology nerds (https://www.youtube.com/user/GamerCreator12345)
Čo je to: vlog TREY The Explainer; vlog zaoberajúci sa paleontológiou
Lebo vedy sme tu nemali dosť. Ani YouTube kanálov. TREY je paleontológ/nadšenec paleontológie. Neviem čo z toho, lebo internetová anonymita je sviňa, ale nemusí byť práve odborník, pretože napokon ani Michael z Vsauce nie je odborník na prakticky každú vedu, aká kedy bola definovaná (aspoň teda myslím, jeho videá naznačujú, že je, ale sedliacky rozum sa bráni tomu uveriť). Stačí nám vedieť, že Treyove videá sú vo všeobecnosti dobre podložené skutočnými výskumami. A čo v nich nájdete? Z väčšej časti dinosaury. Od čias, keď vyšiel Jurský park a všetci z neho padli na zadok, som odmietala uveriť, že dinosaury sú cool, pretože už ako šesťročná som objavila u starej mamy kazety s Putovaním z pravekými zvieratami a zistila, že mezozoikum nebolo jediným badass geologickým obdobím. A fakt, že jeho jedinečnosť bola všeobecným presvedčením, ma pekne štval, čo donútilo moje malé srdiečko hipstersky uzavrieť túto tému na dlhé roky s tým, že dinosaury sú preceňované. Potom prišlo moje historické obdobie a na mezozoikum i celú pravekú faunu som kompletne zabudla. Neviem, čo vo mne znovu prebudilo lásku k biologickým vedám, ale dospelo to k tomu, že som maturovala z bioly a počas prázdnin som, už pripravená, cez svoju osobnú nenávisť k Emmerichovmu majsterštyku 10 000 pred Kristom, ktorého rozbor mi bol sľubovaný (a aj som ho dostala!), bola zlákaná k Treyovi. Ani neviem ako stalo, ale dinosaurom som vďaka nemu odpustila, lebo na operence sa človek nemôže hnevať dlho. Áno, tušíte správne, mám teraz nový dôvod neznášať Jurský park! Jééé! A zvažovať archeologickú kariéru, čo o kvalite kanálu niečo svedčí. Ďalej sa nalaďte, ak vás fascinuje kryptozoológia a záhadné organizmy, lebo tým sa Trey zaoberá taktiež – a ako sa dozviete, všetko je nakoniec plamienka driemavá (angl. barn owl)...

8. Facepalm collection: medics edition (http://www.lovcisarlatanov.sk/)
Čo je to: Lovci šarlatánov; presne to, čo vám napadne, že to asi bude
Pri brázdení temných vôd internetu je občas ľahké zablúdiť do ríše Rostásovej, ktorej samozvaným kráľom (hoci na bláznovstvo rozhodne nie človekom najbohatším) Tibike je. Aby ste poznali cestu von, niekwedy potrebujete ľudí znalých navigácie v neznámych vodách, najmä ak ide o temnotou zachvátenú časť ríše medicíny. No a na koho je lepšie sa obrátiť ako na úbohých vyhancov, ktorí tieto kraje Bielou čarodejnicou (lebo stará bohyňa, čo v tomto svete nemá čo hľadať, ale záhadným spôsobom sa sem dostala a uzurpovala to tu, je dosť dobrou personifikáciou tohto typu „medicíny“) dobre poznajú? Dobre, už prestanem s tými narniovskými metaforami; pointa je v tom, že ak chcete vedieť, či medicína toho či onoho diela či článku je v poriadku, zavolajte si lekára. Slovenský internet je, ako sa nám už podarilo zistiť, nanič miesto a môžeme byť radi, že sa týmto rozhodne nie najpálčivejším (ale skutočným) problémom niekto zaoberá, takže u nás vydalo len na medikov. Našťastie sú to lepší študenti než ja, toho sa nebojte. Články sa tu zaoberajú antivaxxermi (och, už len meno, ktoré si dali, znie tak vážne a profesionálne, absolútne verím, že sú dostatočne vzdelaní na to spochybňovať dvestoročné medicínske teórie!), MMS (ktoré má bohužiaľ viac spoločného s bielidlom ako s esemeskou s obrázkom) a inou háveďou; najnovšie články sa zaoberajú hlavne lahôdkami typu biorezonančných prístrojov, ktoré sú tak mimo, že skôr než seriózne medicínske rozbory sa z nich dajú robiť príspevky do panoptika. Jednako (obľúbené slovo prof. Bačkorových príručiek a odteraz aj moje; pozdravujem pána profesora!) je väčšina článkov veľmi serióznych a dobre vedecky podložených...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára