"Existuje jedna kliatba. Hovorí sa - zaujímavé časy na vás!" (Prvá veta rovnomennej knihy Terryho Pratchetta)
piatok 14. decembra 2018
Minettin predvianočný špeciál: Lebo umiernenosť je pre slabochov (2/8)
Autorka čítala knihu a seriál ju zatiaľ pekne štve. Eto vsjo. Minulú epizódu minisérie si môžete pozrieť tuto: http://minetteskvareninova.blogspot.com/2018/12/minettin-predvianocny-special-lebo.html
Začneme túto recenziu tak, ako sa začína táto epizóda - rekapituláciou minulej. Seriál nie je veľmi verný knihe, no jeden element sa zachoval - že sa, doriti, nič nedeje. Shadowa Moona prepustili z väzenia, len aby zistil, že jeho žena je mŕtva. Cestou domov ho stalkuje divný chlapík menom Wendsday (trikrát hádajte, ktorý severský boh to je?!), ktorý mu ponúkne prác svojho bodyguarda/asistenta/chlapca pre všetko, čo spoločne oslávia v bare, kde stretnú dvojmetrového Íra zvaného Mad Sweeney. Shadow má psychedelické sny. Shadow je zajatý Techno Boyom, bohom technológie, ktorý ho dá zmlátiť svojim henchmanom, ktorí ho takmer obesia, len aby ich ktosi pozabíjal (čo totálne nebolo v knihe). Medzitým kdesi v Amerike sa nám Bilquis alias Pažravá vagína predstaví tým, že do seba pohltí muža, s ktorým má sex.
2.EPIZÓDA - The Secret Of Spoon
Druhý Príchod do Ameriky, kde sa pozoruhodne mladý Anansi objavý na otrokárskej lodi a vyvolá na nej vzburu, je ešte horší ako ten prvý, a to tak veľmi, že si musím urobiť očíslovaný zoznam toho, čo je na tejto scéne zle.
1. Najskôr je tu Anansiho osobnosť. Predstava Anansiho, vodcu revolty, je asi taká absurdná, ako Odina filantropa. Anansi by bol prvý, kto by im tvrdil, že akokoľvek nafigu ich život je, aspoň sú nažive, tak nech nerobia fóry, veď za sto rokov ich potomstvo vynájde džez a rap, čo by v jeho očiach stálo za to (lebo Anansi je starý boh a teda hajzel). Iste by povzbudzoval otrokov na plantážach, aby podvádzali a okrádali svojich pánov, a možno by nebol proti revolte, ktorá by celkom určite neviedla k smrti všetkých zúčastnených, ale "lepšie zomrieť na nohách ako žiť na kolenách" tak nejako nie je filozofia, s ktorou by bol stotožnený.
2. Anansi hovorí po anglicky, keď otroci na lodi, ktorí ho vzývajú, hovoria Ašanti (aspoň myslím, lebo práve z Ašanti Anansi pochádza). To bol Afroamerický Jeff Goldblum (vedela by som si vyhľadať, ako sa volá, ale no tak, keby ste videli jeho ksicht, povedali by ste, že sú bratia z jednej Nabou - a toto bol vtip pre nýmandov ako ja, čo čítajú marocké romány) príliš lenivý na to sa naučiť správnu výslovnosť tohto jazyka?!
3. Prečo má na sebe oblek a odkazuje na ďalekú budúcnosť?! Bohovia majú v knihe mnoho schopností, ale do budúcnosti nevidia, to by vytvorilo logickú Mariánsku priekopu vzhľadom na to, že to, ako to Odin nejako nedomyslel, je hlavnou pointou knihy!
4. Prečo je toto vôbec Príchod do Ameriky?! Ako mohol Anansi prísť do Ameriky na tejto lodi, keď jeho veriaci všetci pomreli?! Práve to je tak akosi pointa bohov - že sú úzko spätí so svojimi veriacimi! Ľudia, ktorým bol Anansiho Príchod do Ameriky venovaný v knihe, boli obaja otroci, ktorí viedli mizerné životy, ale žili a mali deti, pričom žena sa stala jednou zo zakladateliek louisianského vúdú! Veď viete, synkretického náboženstva, ktoré Anansiho uctieva!
Ale dosť už o tom, lebo ja v dvadsiatke dostať mŕtvicu naozaj nechcem. Shadow, ktorý bol od obesenia bandou Techo Boyových Detičiek (čo stále nebolo v knihe a stále nedáva absolútne žiadny zmysel) zachránený niekým, kto Detičky zmasakroval (fuck if I know; mimochodom, Detičky by podľa všetkého nemali krvácať, ale fontány krvi vyzerajú dobre, takže do čerta s logikou, povedali si tvorcovia, tí majstri umiernenosti). Nasleduje scéna priamo z knihy, ibaže Shadow je pochopiteľne naštvanejší a spýta sa Odina, čo to malo znamenať s tým Techno Boyom. Odin mu na to, že mu priplatí za riziko povolania, a tiež že nevie nič o tom, kto ho pred Detičkami zachránil, čo sa celkom určite vysvetlí, ale ja by som radšej vedela, prečo sa Techno Boy musel pokúsiť o Shadowovu vraždu v prvom rade. Whatever. Shadow je doráňaný, čo mu ten hedonistický kúpeľ vybratý z knihy trochu pokazí. A tiež hneď nenarazí na zombie!Lauru a nemá sen o zaniknutých bohoch. Ale o Laure sa mu aspoň sníva, čo bolo fakt potrebné a dalo diváctvu pocítiť jeho smútok za ňou. /s Seriál potom aspoň na chvíľu prestane blbnúť a ukáže Shadowov smútok za Laurou cez melancholickú montáž spratávania ich domu. Dala by som mu za to body, ale podmaz montáže je taký otravne kovovo znejúci, že to nespravím. Táto montáž ma môže bozať. Potom príde Odin a pripomenie mu, že vie o afére jeho ženy. Díky Brodin. Odin tiež čuchá púpavu, čo už má semená. Začínam si myslieť, že tento Odin najskôr nebude taký inteligentný ako ten knižný. Vzápätí moje podozrenie potvrdí, keď povie, že Shadow "potrebuje viac osobnosti" na to, aby mohol byť kúzelníkom (kvôli tým trikom s mincami a tak). To je roztomilé, on si snáď myslí, že je v knihe! Tento Shadow totiž, zdá sa, je tak trochu hajzel a vôbec nie ten kľuďas, o ktorom Laura povedala, že ani nevie, či je tam, tak je väčšinou ticho.
No nič. Odin pošle Shadowa na nákupy a seriál, znudený všetkým tým character developmentom a dávaním zmysel, nám odprezentuje ďalší zo svojich úchvatne zlých momentov. Gillian Anderson ako ožratú Lucy Ricardo! Pamätáte sa, ako Shadowa v cca druhej tretine knihy, keď už dávno vedel, čo a ako, prišla "pozrieť" bohyňa médií a ponúkla mu svoje, ehm, poprsie? A vedeli ste, že ten moment môže byť ešte zbytočnejší a mať ešte viac cringeu?! Lebo Média sa dokéže objaviť aj na obrazovke vypnutého televízora! A Gillian Anderson predvedie najhorší herecký výkon svojej kariéry! A ani neukáže prsia! Shadow o tom všetkom povie Odinovi a ten je asi taký umiernený ako zvyšok tohto prekliateho seriálu. "Lepšie zaniknúť než byť zabudnutý" HA HA HA CHÁPETE, LEBO ON JE STARÝ BOH A NECHCE BYŤ ZABUDNUTÝ... (Kristepane, my to chápeme!) Na jednej strane to dáva zmysel, lebo seriál ešte nič nepotvrdil a snaží sa byť za menej sprostý než je, na druhej strane od Techno Boyovej limuzíny už nemôžu predstierať, že sa nič nedeje, takže si veľmi nepomáhajú. Potom Shadow, v knihe tak trochu technofób, kúpi Odinovi mobil - proti jeho vôli. Prečo odmietne Médiá tento by som veľmi rada vedela, ale najskôr to bude mať čo do činenia s tým, že žiaden súdny človek by nechcel slúžiť pod ožratou Gillian Anderson.
Dozvieme sa, čo sa stalo s maníkom, ktorého zožrala Pažravá vagína. Zjavne má totiž vo svojom vnútri samostatný vesmír, v ktorom si teraz nahý maník pokojne pláva. Táto vložka je divná aj na pomery tohto seriálu. Nasleduje montáž, ktorá je naopak na pomery tohto seriálu úplne štandardná, totiž Pažravá vagína pohlcujúca ďalšie obete. Potom Pažravá vagína spomína na zašlú slávu.
A keď už hovoríme o zašlej sláve - návšteva u Černoboga! V princípe je to rovnaké ako v knihe, aj keď sú tam nejaké veci pozmené. Z nejakého dôvodu je seriálový Černobog ešte väčší hajzel ako knižný. Ako je to možné neviem. Tento seriál vás prinúti veriť v zázraky. Výslovnosť ruských mien je ešte horšia ako v knihe, ale to žiadne umenie nie je, lebo príšernú ruskú výslovnosť mám aj ja. Černobog má protirasistický prejav, ktorý znie ako niečo, čo by ste počuli v našom šenku o tretej nadránom, a ja som rada, že sa im do tohto seriálu podarilo prepašovať kúsok autentickej slovanskej kultúry. Černobog všeobecne vystupuje ako chlapík, ktorý trávi viac času v kabaku, než by sa patrilo. Ani postavy, konkrétne Zora Utrennaja (pardon, Utrenjaja), si nemôžu pomôcť a facepalmujú, keď ho počúvajú. Slávna stávka o Shadowovu hlavu prebehne tak ako v knihe, len Černobog to celé navrhne, čo ma štve, lebo tento moment bol pre Shadowa ako postavu dosť dôležitý. Ešte dôležitejší ale bol pre Minette, lebo sa ukázalo, že Shadow má asi toľko chuti do života ako ona, čím sa stal jej obľúbenou postavou. Epizóda končí spomínanou partiou dámy a Černobogovým spevom. Mám taký pocit, že Černobog spieval teľatám na bitúnku, ktoré hlušil, jeho hlas by vás totiž prinútil prosiť o kladivo do hlavy.
SUMÁR: Tento seriál je dôkazom víťazstva hmoty, respektíve jej estetickej pôsobivosti, nad duchom. Je pôsobivé, ako sa im darí orezávať dôležité scény a dialógy knihy, obzvlášť keď sa toho deje ešte menej.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára