piatok 14. apríla 2017

Minettin veľkonočný špeciál: Sieň slávy historického bullshittingu

Ako héééj, toto by mal byť zoznam. Niečo ako 10 najväčších historických bullshitov. Ale do čerta s tým, desať ich nezvládnem (prokrastinácia je sviňa) a o každom z týcho prípadov musím napísať dlhý rozbor. 'Cause that's who I am. V skratke: tento deň je dňom, kedy bol náš pán Ježiš utýraný a ukrižovaný, a tak publikujem článok o filmoch a seriáloch, ktoré to isté urobili histórií samotnej...


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt mahidevran sultan

Mühteşem Yüzyil (pozerám sa na teba, prvá séria)
So všetkou úctou k Meral Okay, nech je jej zem ľahká, Allah milostivý, bla bla bla, tá ženská fakt bola fakt príšerná scenáristka.
   Aby sme ale boli spravodliví, všetok ten bullshit nebol len jej vinou. Blbosti začínajú už pri kostýmoch. Ako chápem, aj The Tudors, seriál, ktorý je patrónom všetkých period dramas, nemal príliš historicky presné kostýmy, ale keď by vaše použité šatstvo neodmietli ani v Game Of Thrones, viete, že tu niečo nehrá. Vážení, origoš osmanská móda z toho storočia vyzerá takto: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Ralamb-7.jpg Najviac ma naštvalo, keď sa ženština zodpovedná za tú hrôzu ukázala vo francúzskom dokumentárnom filme a snažila sa nahovoriť svetu, že jej kreácie majú niečo spoločné s históriou! Ale aby sme Meral hanim príliš neobhajovali, kostýmy sú len začiatok.
   Tá časť s Ľudovítom Jagellonským bola urážka na cti všetkých národov bývalej monarchie. Nepatrím k ľuďom, ktorí si pripomínajú výročie bitky pri Viedni ako slávny deň, keď Európa porazila moslimských nájazdníkov, z ktorého by sme si dnes mali brať príklad (lebo ja som, viete, historicky celkom vzdelaná osoba), a sú ochotní obhajovať akýkoľvek poľský kinemagrafický škvár len preto, že si ju pripomína, ale aj môj odpor k prehnanému patriotizmu je ťažko skúšaný, keď ide o urážanie historickej presnosti. Vážení, Ľudovít Jagellonský bol dvadsaťročný chlapec, ktorý mal doma rovnako starú manželku a ktorého zradili vlastní veľmoži. Obdivujem miestny fandom, že je schopný seriálu toto odpustiť. A Viktória bola najlepšiou časťou prvej série, deal with it. Nielen preto, že šlo o v podstate krajanku, ale aj kvôli tomu, že sa snažila zabiť Süleymana.
   Som stopercentne presvedčená (hoci môže ísť o bias podobného druhu, ako keď shipujem Mazarina s Annou Rakúskou) že Süleyman nebol taký nesympatický debil, ktorý bol ochotný urážať matku svojho jediného syna kvôli ženskej, ktorú stretol včera a vôbec robil to všetko, čo stváral v prvej sérií. Prakticky jedinou vecou, ktorú urobil a nedostala ma do varu, bolo odsúhlasenie sobáša Ibrahima a Hatice (nie, táto romanca mi nevadila, pretože z historického hľadiska dávala istý zmysel). Ja viem, že ide skôr o chybu v príbehu, ale aj tak.
   Kde sú všetky tie mŕtve decká? Nie, vážne; väčšina detí, vrátane Süleymanových, zomrela veľmi malá a tam spomenuli tak akurát to Gülfemino. Fülane celkom vynechali, a rovnako tak aj fakt, že v čase, keď si Süleyman začal s Hürrem, zomrelo mu niekoľko detí, pravdepodobne v dôsledku epidémie. Dokonca aj Hürrem stratila jedno zo svojich detí, keď bolo ešte maličké. Vážení, robíte seriál o chlapovi, ktorý dal popraviť dvoch svojich synov aj s ich synmi, povedala by som, že ošívanie sa pred tragédiami je vo vašom prípade smiešne.
   Prečo tu nikto nemôže umrieť prirodzenou smrťou?! Prisahám, okrem Hürrem, Süleymana a starej Ayşe Hafsy žiadna zo smrtí v seriály nebola prirodzená, a to v čase, ktorý poskytoval pre prirodzenú smrť viac príležitostí ako GoT pre násilnú. Vážení, nie ste Game of Thrones, na niečo také nemáte právo. Mohla by som zostaviť dlhý list ľudí, ktorí by mohli zomrieť prirodzenou smrťou, ak by sa šlo podľa histórie: Hatice sultan, Rüstem paşa, Gülfem, a v neposlednom rade OBE HATICINE DECKÁ!!!
   Kto je Mihrünissa?! Priznávam, súkromný život Hayreddina Barbarossu je tak trochu záhadou a podľa všetkého sa nikdy neoženil, ibaže v seriály nebolo vôbec vysvetlené, ako k dcére vôbec prišiel. Bola dcérou nejakej bezmennej otrokyne? Nejakej manželky, ktorá sa do histórie podľa seriálu nedostala? A prečo nechali Huricihan a Osmana nažive do dospelosti?! Nehovoriac už o tom, že podľa mojich zdrojov bol Osman dievča... A pokračujeme! Nazenin je historický nezmysel, aj keď som už počula zvesti o Süleymanových deťoch mladších ako Cihangir (najskôr nepravdivé, vzhľadom na zdroje, z ktorých pochádzali). Môžem vás ubezpečiť, že ani jedno z nich sa nevolalo Raziye. Tá bola podľa všetkého omnoho staršia, asi tak v Mehmetovom veku, pričom jej matkou nebola Hürrem. Najpravdepodobnejšia verzia jej osudu vraví, že bola Mahidevraninou dcérou a Taşlicaliho ženou. Mimochodom, tomu chlapovi bolo cez päťdesiat, keď Mustafa zomrel, a vekovo mal bližšie k jeho otcovi než k nemu.
   Rüstem bol dobrý veľkovezír. 'Nuff said.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt damla sönmez

Mahpeyker Kösem Sultan (na toto stále nie som dosť opitá)
Ja viééém, o tomto veľdiele historického zlyhania som už napísala dva články (http://minetteskvareninova.blogspot.sk/2015/11/minettin-filmovy-magazin-pre-fanusikov.html a http://minetteskvareninova.blogspot.sk/2015/11/mahpeyker-kosem-sultan-i-aint-even-drunk.html), ale spomeniem ho ešte raz, lebo Gökhan Mumcu si to zaslúži.
   Okrem vynechania dôležitých historických udalostí ešte ani tie, ktoré zaradili, neurobili správne. Kösem nebola chudobná dievčina z Istanbulu – pochádzala z Grécka. Ahmet bol v čase, keď sa stretli, ešte chalan, ktorý by dnes chodil na strednú školu a v závislosti na tom, kde žijete, bol ešte pod zákonom. Sultánom sa stal ako trinásť-štrnásťročný a len rok po svojom nástupe na trón sa stal otcom (pre tínedžerov to boli kruté časy). Kösem bola v čase, keď sa stala matkou, tiež veľmi mladá, hoci presný rok jej narodenia nie je známy. Mahfiruz rozhodne nebola pre Ahmeta nejakou jednorázovkou, pretože s ním mala minimálne dvoch ďalších synov, ktorí padli za obeť Muratovi IV. Na druhej strane, kudos za historicky korektné kostými a tá druhá časť nebola zase taká zlá, pretože áno, Kösem a Hatice Turhan sa naozaj nemali radi a bola to práve nová valide sultan, kto dal starú zavraždiť. Pravda, lepší film to z tohto nerobí, ale je fajn, že obsahuje menej historických nepresností než nový seriál Kösem (o ktorom nechcem písať, lebo som ešte nevidela ani prvých desať častí a už mi všetky tie nepresnosti dvíhajú tlak).


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the braveheart

Statočné srdce (Da legend)
Tento film je šlágrom všetkých naštvaných historikov sťažujúcich sa, že filmy sa nedržia reálnych udalostí, a z dobrého dôvodu. Nielenže skutočné historické udalosti vynecháva – on ich nahrádza hlúpou fraškou plnou floskúl o slobode and shit, zbavenou akýchkoľvek nuansí politických, strategických i citových. Kráľ Edward je zlý, Wallace dobrý, preto Wallace musí vyhrať, aj keď zomrie, a nie, veď viete, pretože Wallace je vojenský génius, dokáže zjednotiť škótskych veľmožov a s ich pomocou dať Angličanom na prdel.
   Vlastne medzi amatérskymi historikmi patrí sťažovanie sa na Statočné srdce takmer k dobrému tónu. Ani sa svojim kolegom nečudujem, skutočný príbeh je omnoho viac cool a neprekypuje klišé ako toto. Znie asi nejako takto: William Wallace bol druhým synom šľachtica nižšieho rangu a mal sa stať kňazom alebo vojakom. Namiesto toho ako dvadsiatnik zabil pri potýčke dvoch anglických vojakov – Angličania v tom čase okupovali Škótsko kvôli sporom o tamojší trón a hoci Wallaceove motívy nie sú jasné a hoci legendy to hádžu na skon jeho frajerky, je dosť dobré možné, že Wallace bol v skutočnosti kriminálnik. Po tomto incidente sa z neho stal štvanec a postupom času sa okolo seba zhromaždil malú armádu. Neskôr sa spojil s iným maníkom, ktorý tiež bojoval proti Angličanom a nakopal im zadky vďaka svojmu taktickému umu. Vďaka tomu bol pasovaný na rytiera Robertom Bruceom, ktorý sa vyhlasoval za protianglického kandidáta na škótsky trón, a potvrdil svoju povesť skvelého vojvodcu, keď zatlačil Angličanov za pôvodnú hranicu. Protianglická koalícia, ako to už býva, ale nebola ani náhodou stabilná, okrem Brucea sa o škótsky trón uchádzal ďalší šľachtic a Bruce sa zase spojil s Angličanmi. V snahe situáciu zachrániť a nenechať svoje víťazstvá vyjsť nazmar Wallace šiel do Francúzska vyjednávať, ale veľa tam nevyjednal a len čo sa vrátil, bol zajatý a popravený. Počas súdu sa hájil tým, že sa nemohol vzbúriť proti kráľovi Edwardovi, keď on ani nie je jeho kráľom, čo mu pochopiteľne nepomohlo. Robert Bruce nakoniec nakopal zadok Edwardovmu synátorovi, ktorý bol všeobecne považovaný za babráka, a stal sa škótskym kráľom. The end.
   Ako iste vidíte, tento príbeh má s tým filmovým len málo spoločného, ale viete čo? Ja sa už ani nehnevám. Nie som jedným z tých ľudí, ktorí si pozreli Suicide Sqad len kvôli premrhanému potenciálu. Nie, ja patrím k tým, ktorí si to pozreli a boli takí oslepení spomínaným potenciálom, že im ten premrhaný potenciál museli do hlavy doslova vtĺcť. Inak povedané, sťažovať sa na Statočné srdce je v kruhoch, v ktorých sa pohybujem, nielen mainstream a klíšé, ale aj zbytočné, pretože prečítate si alebo pozriete jeden naštvaný rant a o dva dni už celkom nezámerne vrazíte nosom do druhého – ak nie na nete, tak v nejakom časopise alebo knihe, inými slovami, pri frfľaní na Statočné srdce platí, kto hľadá, nájde, kto nehľadá, nájde tiež.


Súvisiaci obrázok

The Musketeers BBC (sorry chlapci, mám vás rada)
Ale no tak, nemôžete očakávať, že aj napriek všetkej láske k sassu a Lukeovi budem nejako milosrdná k seriálu, ktorý vynechal Mazarina z histórie.
   Začneme vizuálnou stránkou. Prenesieme sa cez to, že miesto, kde Louis býva, nie je Louvre (hint: nachádza sa to v poondiatom Česku), a pozrieme sa na kráľa samotného. Ako mala by som ospravedlniť seriál za to, že sa držal knižného opisu Ľudovíta, ale, bože, zmenili toľko vecí, prečo nie túto jednu?! O Aničke a jej aférkach už ani nehovorím, lebo vynechať z jej milostného života Montmorencyho a Buckinghama, to by som urobila aj ja, ale Mazarin?! Ja viem, že som to už spomínala, ale keď Mazarin a Anna Rakúska spolu nič nemali, história nemá zmysel. Kostýmy ujdú, a aj tie, čo s históriou vôbec nekorešpondujú, sú aspoň pekné (a nehovorím len o legendárnych koženných gatiach, aj keď ich nesmierne oceňujem). No dobre, je pravda, že Richelieu, KARDINÁL Richelieu si ani raz neoblečie sutanu. A... A potom je to už len pekný clusterfuck.
   Tak pekne po epizódach: (1.6) Utajený syn Márie de Medicis?! To by som zniesla, ale fakt, že Louis, narodený ani nie rok po svadbe svojich rodičov, má STARŠIEHO BRATA?! áaria de Medicis je zase príliš štíhla. Historická matka Ľudovíta XIII. bola v strednom veku veľká ako skriňa. (1.7) Hej, Ninon bola preciózka a feministka ešte predtým, než boli vynájdené! A neexistovala. Mimochodom, prečo v tomto seriály nie je viac preciózok?! Bola by hrozná prča počuť kráľovnú Annu rozprávať ako postava z Kňažnej de Cléves. (1.9) Celý Annamis je nezmysel. Predpokladám, že ste to tušili. Druhá vec ale je, že skutočný Richelieu by nikdy, nikdy ale naozaj nikdy nesnažil zabiť Anču, keby bola taká pokorná ako v seriály. Pravda, ona taká naozaj nebola a ja si viem dosť dobre predstaviť Richelieua, ako presviedča nejakú jej falošnú kamarátku, nech jej čosi strčí do pitia, lebo ho so svojou neustálou účasťou na všelijakých sprisahaniach poriadne štve. (1.10) Aká je Anča vlastne stará? Vyzerá ako dvadsiatnička – pritom v skutočnosti porodila svoje prvé dieťa až ako tridsaťsedemročná. Preto sa chlapcovo narodenie považovalo za taký zázrak. Mimochodom, dúfam, že v tretej sérií mu pridajú bratčeka... Lebo Philipe tvoril, či už v dobrom, alebo v zlom, súčasť Louisovho súkromného života. Okrem toho, z nich dvoch sa práve on podal na ich otca. https://img.memesuper.com/a56d4df11bdffbc4bdab042a902c2557_ultra-gaaaay-meme-gaaaay-seal_340-340.png (2.1) Hej, Konštancia má pravdu, a historického hľadiska sú tvoje myšlienkové úvahy správne... Len škoda, že na to v 2.6 zabudneš! A Richelieu žil ešte asi dva roky po narodení malého Louisa. (2.3) Po prvé, Maurovia neboli černosi. Boli to Arabi. Po druhé, ako by sa niektorý z nich mohol stať španielskym generálom, keď ich všetkých do jedného vyhnal už Ančin tatko?! Po tretie, špeciálny strelný prach. Bože, taká silná trhavina sa neobjavila do vynálezu strelnej bavlny! V devätnástom storočí! (2.4) Jasné, Emči, Boh ťa povolal na boj proti španielskemu kráľovi, ktorý je taký istý katolík ako ty... (2.7) Princezná Lujza je, pochopiteľne, vymyslená. Myslím, že má čosi málo spoločné s Máriou Lujzou Gonzaga, inak celkom cool ženskou, ktorá bola istý čas poľskou kráľovnou. Najskôr sa mala vydať za Gastona, Louisovho pľuhavého brata, ale podľa Louisovho názoru si ten malý bastard po tom, na koľkých spiknutiach sa zúčastnil, zaslúžil figu, a nie manželku, a tak dal dievča pod zámok do kláštora. Lujza za ním veľmi neplakala a miest toho začala viesť literárny salón, pričom si začala s poľským princom, neskôr sa vydala za jeho brata a po jeho smrti sa vrátila k svojmu exmilencovi, načo si ho vzala. Počas oboch svojich vlád ako poľská kráľovná sa miešala do politiky, štvala poľských šlachticov, otvorila si literárny salón, keďže jej ten starý chýbal, založila prvé poľské noviny a dokonca viedla do vojny armádu! BTW, neviem-neviem, či by ktorýkoľvek taliansky panovník dal ruku svojej dcéry PROTESTANTSKÉMU švédskemu kráľovi... (2.9) Myslím, že dokonca aj v 17.storočí by bolo dosť nepravdepodobné, že by kráľ dal takú veľkú moc mužovi, ktorý nemá titul ani politické skúsenosti, pokiaľ by samoznejme nechcel v šľachticoch vyvolať spomienky na svoju mamku a jej miláčika Conciniho, ktorého sám zvrhol. Okrem toho, prvým ministrom sa po Richelieuovej smrti stal Mazarin, jeho učeň.
A to sú prosímpekne len prvé dve série.


Súvisiaci obrázok

Reign (and I would hatewatch 500 parts and I would hatewatch 500 more)
Nedostatok času je sviňa. Jedného dňa sa určite oficiálne pridám do tohto fandomu, pretože ho mám zvonku poriadne preskúmaný, ale zatiaľ som sa nedostala k tomu, aby som si pozrela jedinú časť samotného seriálu. Čo je škoda, pretože to vyzerá ako celkom slušný príbeh a navyše nesklame ani čo sa týka rage triggeringu pre historikov.
   Máriu Stuartovú ako historickú postavu zbožňujem. Jej osud je varovaním pre všetkých idiotov, ktorí mrnčia, že sa chcú vydať alebo oženiť z lásky – čo nevravím, že je zlý nápad, ale čo sa lásky týka, všetko s mierou a kým zmysel pre mieru nezískate, nezaväzujte sa! Odporúčam vám pre viac informácii si prečítať vynikajúcu biografiu od Stefana Zweiga, jedného z mojich obľúbených autorov, pretože tak dobre ako Števo to nikdy nepoviem. Pointa je taká, že pokiaľ ide o Reign, môžete si počas pozerania uchlipkávať z rieky Léthé alebo svoje znalosti z histórie strčiť do mysľomisy a tú potom vyliať do hajzla. Čo tým chcem povedať je – nebudete ich potrebovať...
   Začiatok seriálu je nasledovný: Mária, škótska kráľovná je od detstva zasnúbená s Františkom, francúzskym dauphinom, a do svadby sa zdržuje v kláštore. To je fajn, aj keď Adelaide Kane rozhodne nevyzerá na pätnásť. Asi preto, že ako správny seriál od CW aj tento obsahuje nejaké „škandalóznejšie“ kúsky a keby tam strčili takú Elle Fanning (ktorá je mimochodom rovnako ako Mária Stuartová blondýna), bolo by to dosť creepy. Z historického hľadiska je to dvojnásobný nezmysel, pretože skutočná Mária Stuartová na francúzskom dvore žiadne škandalózne kúsky nezažila. Jej manžel mal pätnásť a navyše bol dosť chorľavý, takže sa k nejakým oným asi nedostali. Aj tak zomrel len rok po svadbe. No nič, v seriáli sa stane svedkom otrávenia jednej z mníšok a matka predstavená, pochopiac, že v Škótsku nie je v bezpečí, si povie, že je čas vyslať dievča do sveta za manželom. A tam... Tam to všetko ide z historického hľadiska do čerta.
   Katarína de Medici bola čiernovláska a okrem toho nie veľmi pekná. Diana de Poitiers sa na Megan Follows podobala viac, keďže to bola vyžitá MILFka oslavovaná ešte v štyridsiatke pre svoju neuveriteľnú krásu. Je známa ako jeden z mála známych prípadov v histórií, kedy sa oficiálnou favoritkou kráľa stala skutočná Mrs. Robinson, keďže bola o dvadsať rokov staršia než ju bezvýhradne zbožňujúci kráľ Henrich. Mimochodom, ten bol zase omnoho krajší než v seriáli – pravdepodobne to bol dobový ekvivalent Redforda. Predovšetkým však nemal s Dianou deti. Pravda, mal nemanželských potomkov s inými „náhodnými známosťami“, ktoré si pri svojom postavení mohol dovoliť, a Diana zase nebola celkom bezdetná, no svoje dve dcéry porodila dávno predtým, než Henriho vôbec stretla, v manželstve, ktoré je často celkom priliehavo popisované ako manželstvo Angeliky a Joffreyho. Toby Regbo je na Františka príliš starý a príťažlivý. Nesťažujem sa, ale len ako heterosexuálna žena, nie ako osoba so záujmom o históriu. A predovšetkým... Kostýmy!
   Ako what the fuck are you wearing, ppl?! Toto je neuveriteľné! Neprípustné! Mušketierske koženné gate blednú v porovnaní s tým, čo sa nosi tu! Tieto šaty nevideli francúzsku renesanciu ani z rýchlika! Vy ste obliekli jednu z najznámejších a najpopulárnejších panovníčok Európy do šiat, nad ktorými ohrnuli nos aj v šatni Veľkolepého storočia! Bože, toto je taký nezmysel, až to takmer fyzicky bolí! No dobre, dobre, dosť bolo sťažovania. Verte či nie, moje námietky ešte neskončili.
   Dvorné dámy skutočnej Márie Stuartovej sa všetky volali z nejakého dôvodu Mária. Rozumiem, prečo by to rozumný scenárista chcel zmeniť, no už menej tomu, prečo si vybrali také mená, aké si vybrali. Meno Aylee podľa mojich informácií nosí len jedna ďalšia fiktívna postava, a to je tá zo Sluggy Freelance. Mimozemštan, podotýkam. Lola i Greer sú mená vhodné pre kabaretné slečinky z dvadsiatych rokov, a aj to anglické, nie škótske, len Kenna je skutočné škótske meno, aj keď nie príliš charakteristické pre šľachtičnú zo 16.storočia. A takto môžem pokračovať ad nauseum, pretože fakt je, že ak v Máriinom živote niekedy existovalo nudné obdobie, bolo to jej manželstvo s Františkom, pričom keď sa z toho nič spraví spraviť niečo práve CW, spoločnosť, ktorá sa (hoci bezúspešne) pokúšala sfilmovať Selekciu, viete, že výsledný produkt je z historického hľadiska dopredu odsúdený na záhubu. Jediný spôsob, ako si môže človek seriál užiť, je brať ho ako fantasy, lebo keby sa tam tvorcovia nesnažili napchať skutočné mená a udalosti a radšej sa posunuli do nejakého omnoho menej prísneho žánru, dalo by sa to pozerať. Teda asi. Uvidíme...


Súvisiaci obrázok

300 (camp classic)
Nikdy som nedokázala pochopiť, prečo toľko ľudí miluje prvú časť a nenávidí druhú. Ja neoficiálne patrím k fanúšikom oboch. Prvá časť má celkom sympatického hrdinu, na druhej sú úžasní zase záporáci; a oboje sú rovnako šibnuté a historicky nekorektné. Tieto filmy sú také príšerné a vo všetkých smeroch prehnané, že si ich nemôžete neužívať. Mnoho ľudí si pomýlilo tento pocit s tým, že ide o skutočne dobré dielo, a tak má prvá časť 78% na CSFD. Poviete si, že prečo by som u takej kraviny vôbec čakala historickú presnosť, a naozaj, keď som 300 videla prvý raz, naozaj som urobila podobnú chybu. Možno film trochu ospravedlňuje, že nie je založený na skutočnej histórií, ale na komikse, ktorý tiež nenapísal práve historicky uvedomelý občan. Aj tak však môžem vymenovať konkrétne prípady, kedy sa ukázala nezmerná tuposť alebo sebeirónia (niekedy je ťažké rozlíšiť jedno od druhého) tohto flicku.
   Tak pre začiatok, samozrejme, Gréci, vrátane Sparťanov, nosili do boja brnenie. Xerxes pravdepodobne nebol o pol metra vyšší ako Leonidas a celkom určite nosil bradu, dlhé rúcho a žiadne piercingy ani zlatú očnú linku. Leonidas bol v čase bitky pri Termopylách pravdepodobne už v dôchodkovom veku a jeho žena bola od neho pravdepodobne o dosť mladšia, čo neprekvapuje, keď si uvedomíme, že to bola jeho vlastná neter. Na druhej strane, manželstvá medzi strýkami a neterami boli v tom čase bežné, dokonca aj sestra Alexandra Veľkého sa v takomto manželstve ocitla, a treba povedať, že podľa všetkých záznamov bolo šťastné. Podplácať zradcu v perskej mene je nezmysel, to vedel už kapitán Elánius, a prečo sa ten chlap musel sápať na kráľovnú je záhada, keď všetci vedia, že je to tá mrcha, ktorá vyhodila do povetria Kráľov prístav (povinná GoT referencia). Že o ňom oficiálna história nič nevie, tak ako o tom hrbáčovi, hoci istý Efialtés armádu rozhodne zradil. Táto bitka bola beztak zbytočná, pretože Peržania poznali aj inú cestu a tak dlho, aby sa im neoplatilo pobiť ich, sa Sparťanom zdržať nepriateľov nepodarilo. Vážení, Napoleon sám by vám potvrdil, že Leonidas bol všetko, len nie vojenský génius. A posledná vec, ktorú vám ešte vládzem napísať, než sa zrútim na zem v smrteľných kŕčoch, lebo čochvíľa ma ten smiech asi zabije: Sparťania neboli sami! Mali tisíce pomocníkov z ostatných gréckych štátov! Je síce pravda, že Peržania sa stále počítali na stotisíce, ale to len znamená, že šlo o hlúpu samovražednú misiu a Leonidas mal k hrdinovi teda dosť ďaleko.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt 300 the movie

300: Vzostup impéria (nedocenený majstrštyk campu)
A to sme sa ešte nedostali ani k sequelu... Ale bojím sa, že ten moja bránica neprežije.
   Problém je v tom, že si z toho nikto nepamätá dosť na to, aby o tom mohol napísať alebo urobiť video na YouTube, a vlastne ani ja nie, čo je dosť problém. Tým nechcem povedať, že by ten film nebol nezabudnuteľný, ale bohužiaľ sa mi pri ňom vybavuje hlavne hatesex Temistokla a Artemisie a úvodná sekvencia s premenou Xerxesa na démona. Dovoľte mi preto vyhľadať pomoc kolegu (http://www.historyvshollywood.com/reelfaces/300-rise-of-an-empire/)...
   V prvom rade, nie, Temistoklés nezabil vlastnými rukami kráľa Dáriusa. Nie sú žiadne správy o tom, že by bol niekedy býval Artemisiiným milencom, ba ani o tom, že by sa vôbec stretli mimo bojového poľa. Temistoklés bol v čase bitky pri Salamíne ženatý a mal deti, kým Artemisia bola vdova a regentka za svojho maloletého syna. Jej otec bol perzský satrapa a rozhodne ju nikdy nikto neznásilnil a neponechal zomrieť na ulici. Jej motívy pre obrátenie sa proti krajanom boli podľa všetkého výlučne politické – Peržania boli proste spojenci, to je všetko. V tých časoch totiž grécke štáty rozhodne neboli jednotné a dokonca aj Sparťania sa neskôr spojili s „barbarmi“, len aby nakopali zadok aténskej konkurencií. Demokraciu by rozhodne nehájili ani ako „experiment“, a preto slová kráľovnej Gorgó o chránení „našej kultúry, civilizácie a aténskeho experimentu menom demokracia“ znejú ako rana päsťou Kritiovi, akoby sa tvorcovia chceli pomstiť špeciálne tomuto dávno mŕtvemu sofistovi (nie že by som ich za to vinila, tiež ma štve). Efialtés, zradca od Termopýl, zdrhol do Tesálie a v podstate sa skrýval za Xerxesovou sukňou (totiž lemom jeho rúcha, whatever). Artemisia si nemyslela, že by bolo múdre sa postaviť Grékom na mori, pretože majú príliš dobrú flotilu a omnoho rozsiahlejšie skúsenosti s týmto druhom boja. V bitke pri Salamíne nezomrela; vrátila sa domov, pravdepodobne pokračovala v regentstve a ďalej radila svojmu kamošovi Xerxesovi, ktorého dôvera k nej po tom, čo sa ukázala ako dobrá Kasandra, ešte vzrástla. Dokonca z nej spravil vychovávateľku niektorých svojich detí! Niektoré zdroje hovoria o tom, že sa neskôr zabila kvôli nešťastnej láske, ale keďže to sa neskôr hovorilo o skoro každej významnej žene staroveku, som skôr naklonená veriť tomu, že zomrela v päťdesiatke na infarkt alebo ju skosila úplavica. Proste niečo prirodzené a neromantické, chápete.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára